Ben Affleck v Najväčšej hrozbe. FOTO – ČTK
Lilo & Stitch
USA 2002, 84 minút. Scenár a réžia: Chris Sanders, Dean DeBlois. Hudba: Alan Silvestri, piesne Elvisa Presleyho.
Rodinná animovaná komédia Lilo & Stitch sa vracia k začiatkom produkcie štúdia Disney. Je to príbeh osamelého dievčatka z Havaja, ktorá adoptuje malého škaredého psíka a dá mu meno Stitch. Bol by dokonalým domácim maznáčikom, keby však nešlo o výsledok genetického experimentu, ktorý utiekol zo vzdialenej planéty a havaroval na Zemi. S láskou a vierou na spôsob tradičného havajského poňatia rodiny Lilo objaví Stitchovi jeho srdce a dá mu schopnosť mať niekoho rád.
„Týmto filmom sme sa chceli vrátiť späť ku koreňom produkcie štúdia Disney,“ hovorí jeden z režisérov animovaného filmu Chris Sanders. „Vzali sme do úvahy jednoduchosť a srdečnosť filmu ako Bambi či Dumbo a spôsob, akým postavy v týchto filmoch navzájom komunikujú. Keď sme sa na tie filmy opäť pozreli, cítili sme nostalgiu. Preto sme namiesto dôrazov na technickú dokonalosť a prekračovanie hraníc súčasných možností animácie chceli trochu spomaliť smerovanie k tomuto trendu a venovať viac pozornosti vývoju postáv a vzťahov medzi nimi. Boli sme priťahovaní myšlienkou zobraziť „sivé“ povahy postáv – nijaká z nich nie je úplne zlá ani úplne dobrá. Napokon, každý niekedy urobil niečo záslužné. Aj keď sa o to snažia, nie sú naše postavy vo všetkých ohľadoch dokonalé, a to ich robí viac reálnymi.“
Jeho režisérsky kolega Dean DeBlois dodáva: „Chytili sme sa myšlienky, že každá postava vo filme má svoje chyby, tak ako rodinné vzťahy v skutočnom živote. Páčil sa nám fakt, že Lilo zostáva v priebehu deja pevným bodom, okolo ktorého sa dejú ostatné veci. Stále verí v „ohanu“ (spôsob havajského poňatia rodiny) a vďaka tejto viere je vždy pripravená odpúšťať a rozdávať lásku. Potrebuje iba niekoho, kto by ju prijal. Keď do príbehu vstúpil Stitch, životy oboch sa prevrátili naruby. Stitch prináša do života Lilo chaos a skazu, zároveň je však jej pozitívnym pôsobením ovplyvnený na najvyššiu možnú mieru. Tieto dve odlišné postavy nakoniec navzájom ovplyvnia svoje životy viac, než by si kedy predstavovali.“
Najväčšia hrozba (Sum of All Fears)
USA 2002, 119 minút. Réžia: Phil Alden Robinson. Námet: Tom Glancy. Scenár: Paul Attanasio, Daniel Pyne. Hrajú: Ben Affleck, Morgan Freeman, James Cromwell, Liev Schreiber, Alan Bates.
V auguste 1991 vydal spisovateľ Tom Clancy román Sum of All Fears a bol z neho bestseller. Z dnešného pohľadu, ovplyvneného tragickými udalosťami 11. septembra, ho možno považovať za dielo, ktoré predbehlo svoju dobu. Špionážna dráma, ktorú teraz sfilmoval režisér Phil Alden Robinson, sa totiž zaoberá otázkami terorizmu a útoku na Spojené štáty.
Roku 1973 došlo k prekvapivému útoku Egypta a Sýrie na Izrael. A práve vtedy, v čase takzvanej jomkippurskej vojny, pri jednom z hliadkových letov havarovalo izraelské vojenské lietadlo ozbrojené nukleárnou bombou. Tú o štvrť storočia náhodne našli kdesi v púšti a dostala sa do nesprávnych rúk. Svet sa síce zmenil a slová ako studená vojna sa stali archaickým pojmom, lenže čoraz častejšie sa vyskytujú regionálne konflikty a terorizmus dostal takmer hrozivú podobu. Za tejto situácie nastupuje do CIA analytik Jack Ryan, špecialista na bývalý Sovietsky zväz, ktorý dostáva zdanlivo rutinnú úlohu.
Pri jej riešení však narazí na stopu, ktorá signalizuje, že bomba je aktivovaná a má byť dopravená do Spojených štátov, kde jej výbuch bude tým najdôraznejším varovaním spupnej veľmoci. Filmári si knihy Toma Clancyho zjavne obľúbili. Z najhorších obáv si scenáristi vybrali ešte niektoré dejové motívy – kniha má 600 strán – ktoré spája postava obľúbeného hrdinu – Jacka Ryana. Po Alecovi Baldwinovi a Harrisonovi Fordovi bola táto rola pred kamerou zverená Benovi Affleckovi, ktorý nielen strávil určitý čas v sídle CIA v Langley a obsiahlo konzultoval charakter tejto postavy s jej autorom. Herecký predstaviteľ o svojej najnovšej úlohe povedal: „Je to veľmi realistický hrdina. Má morálku, zmysel pre etiku a miluje svoju krajinu. Nám, ktorí sme na filme pracovali, nešlo o nakrúcanie tuctového akčného filmu. Chceli sme vytvoriť inteligentnú napínavú drámu, ktorá reaguje na súčasnú politickú atmosféru. Práve to ma na scenári priťahovalo.“