la to v sobotu ústredná volebná komisia.
Predseda volebnej komisie Ikbal Babajev uviedol, že hlasovanie bolo úspešné a prebehlo takmer bez narušenia. Pozorovatelia opozičných strán, ktoré vyzvali na bojkot referenda, však informovali o početných narušeniach hlasovacieho procesu.
Súčasnému prezidentovi Gejdarovi Alijevovi, ktorý sa zotavuje po chirurgickom zákroku, keď mu voperovali srdcový by-pass, davy ľudí v sobotu pri jeho ceste do volebnej miestnosti v sprievode svojho syna Ilchama prevolávali na slávu.
Vo vyhlásení však rozhodne poprel, že zmeny ústavy sú prvým krokom na nastolenie nástupníctva pre jeho syna, ako to tvrdí opozícia a mnohí politickí analytici. Zároveň opätovne potvrdil, že bude kandidovať v roku 2003 už po tretíkrát v prezidentských voľbách. Pritom vyjadril nádej, že ho ľud podporí.
Po ústavných zmenách by na voľbu hlavy štátu mala teraz stačiť iba jednoduchá väčšina namiesto súčasných dvoch tretín hlasov. Má byť tiež odstránený systém, na ktorého základe voliči vo voľbách do zákonodarných zborov hlasovali pre politické strany namiesto jednotlivých kandidátov.
Veľmi významný je tiež ústavný dodatok, podľa ktorého sa druhou najmocnejšou osobou v štáte teraz stane po prezidentovi ním vymenovaný premiér. Na neho prejdú právomoci v prípade, že by prezident nemohol vládnuť. Doteraz vedenie štátu v tomto prípade prechádzalo na predsedu parlamentu.
(čtk)