Juhoafrický Johannesburg nebol ako dejisko Svetového summitu OSN o trvalo udržateľnom rozvoji (WSSD) vybraný náhodou. Z najvyšších poschodí mrakodrapov v Sandton Convention Centre, kde sa v dňoch od 26. augusta do 4. septembra uskutoční väčšina jeho neoficiálnych diskusií a oficiálnych rokovaní, je vidieť jedno z najhustejšie zaľudnených juhoafrických černošských get Alexandra Township.
Na ploche pätnástich štvorcových kilometrov žijú približne dva milióny černochov, ktorí sa sem po páde apartheidu presťahovali z vidieka za prácou a lepšími životnými podmienkami. Práve odtiaľ pochádzajú konkrétne mená, zapadajúce do depresívnych štatistík OSN.
Jimmy Ramothibe (35) je jedným z troch miliárd ľudí, ktorí dnes vo svete žijú z menej ako dvoch dolárov na deň. Edmund Rikhotsi (28) je jedným z 2,4 miliardy ľudí, ktorým v krajinách tretieho sveta chýba prístup k pitnej vode. A Andries Nsikelelo (42) je jedným zo šiestich miliónov čiernych Juhoafričanov, ktorí svoje početné rodiny živia recykláciou odpadkov z belošských predmestí.
Necelých päť minút jazdy autom od Alexandra Township je juhoafrické finančné centrum Sandton City. Veľké obchodné centrá, luxusné hotely a reštaurácie a bohaté sídla juhoafrických a zahraničných firiem a bánk zo všetkých strán obkolesujú exkluzívne belošské oázy s bezkonkurenčne najvyššími cenami nehnuteľností v Južnej Afrike. „Sandton a Alexandra vhodne ilustrujú tvrdenie, že v Južnej Afrike je priepasť medzi chudobnými a bohatými jedna z najhlbších na svete,“ tvrdí Maggie McDowellová z juhoafrickej pobočky charity Oxfam. „Sandton a Alexandra zároveň ilustrujú tvrdenie, že svet je rozdelený na bohatý sever a chudobný juh.“
S McDowellovou sa na tom ochotne zhodnú lobisti, ktorí do Johannesburgu prišli ochladiť nadšenie svojich vlád. Nezhodnú sa s ňou len v interpretácii týchto skutočností. Prosperita Západu podľa nich stojí na dlhodobom a často bolestnom vývoji, ktorému sa nebude môcť vyhnúť ani tretí svet.
„Spor, ktorému čelíme v Johannesburgu, je jednoznačný,“ myslí si šéf juhoafrického diamantového kartelu De Beers Harry Oppenheimer, „je to tradičný spor medzi evolúciou, ktorej západná civilizácia vďačí za svoj súčasný stav a revolúciou, ktorú vo svoj prospech požadujú všetci ostatní“.
Johannesburg poskytne príležitosť na diskusiu obidvom táborom. Jimmy Ramothibe, Edmund Rikhotsi a Andries Nsikelelo z geta Alexandra Township zatiaľ spoločne dúfajú, že prítomnosť 65-tisíc delegátov na summite v Sandton City im neprinesie len viac odpadkov na recykláciu.
(rl)