
Gruzínsky štátny tajomník si prezerá džíp poškodený ruským bombardovaním.
FOTO - REUTERS
Spojené štáty americké v sobotu odsúdili Rusko za bombardovanie gruzínskeho územia, ktoré Tbilisi potvrdilo, ale Moskva poprela. „USA sú hlboko znepokojené skutočnosťou, že ruské vojenské lietadlá v piatok bombardovali dediny v Gruzínsku a došlo pritom k stratám na životoch,“ uvádzalo vyhlásenie, ktoré prečítal hovorca Bieleho domu Ari Fleischer.
Gruzínsko obvinilo Moskvu, že ruské lietadlá v piatok vnikli do gruzínskeho vzdušného priestoru a bombardovali pozície v oblasti horského priesmyku Pankisi na severe. Pri náletoch štyroch až desiatich ruských stíhačiek, ktoré trvali 40 minút, vraj zahynul jeden civilista a sedem sa zranilo. Ruská armáda to poprela.
Rusko predtým obviňovalo Tbilisi, že sa v tejto ťažko kontrolovateľnej horskej oblasti ukrýva okolo 100 Ruskom hľadaných čečenských „teroristických“ vodcov, proti ktorým Gruzínsko vraj nič nepodniká. Obvinenia Moskvy, že si Gruzínsko neplní povinnosti v boji proti terorizmu, vyznievajú kuriózne v čase, keď gruzínsku armádu učia ich americkí kolegovia, ako v takomto boji postupovať. Od mája sú totiž americkí vojaci prítomní v Gruzínsku a cieľ je, aby Gruzínsko zvládalo práve situáciu v okolí Pankisi, kde sa vraj môžu ukrývať členovia al-Káidy. V blízkosti Pankiského priesmyku, ktorý prechádza hranicou s Čečenskom, sa včera uskutočnilo aj spoločné americko-gruzínske cvičenie. Rusko viackrát žiadalo, aby Gruzínsko proti Čečenom zakročilo, pričom Tbilisi vytrvalo odmietalo žiadosti Moskvy, aby tam pustilo ruské bombardéry.
Gruzínske špeciálne policajné jednotky a vojenské oddiely ministerstva vnútra však včera napokon podnikli operáciu, ktorá by mala definitívne rozptýliť všetky pochybnosti. Obsadili Pankiské údolie, pričom nenarazili na žiaden odpor. V oblasti asi 15 kilometrov dlhého priesmyku Pankissi, kde je niekoľko horských dedín a usadlostí, zriadia gruzínske jednotky desať kontrolných stanovíšť.
Ešte v roku 1999 USA a Rusko spoločne vyzývali Gruzínsko, aby urobilo poriadok v tejto ťažko kontrolovateľnej oblasti. Tbilisi - zrejme v obavách, že ho Rusko môže kedykoľvek vydierať pod zámienkou ukrývania čečenských povstalcov - sa v zahraničnej politike orientuje smerom k USA. Tento rok dobré vzťahy a vojenskú spoluprácu, ktorá sa datuje od roku 1995, spečatilo, keď súhlasilo, aby na jeho území USA otvorili ďalší front v celosvetovom protiteroristickom boji. Rusko zrejme toto spojenectvo znepokojuje.
USA ruskú akciu odsúdili, ale zároveň zdôrazňovali, že to „neznamená zhoršenie v poslednom období takmer bezoblačných vzťahov s Moskvou“.
Po dlhšom mlčaní USA zároveň upozornili Rusko aj na situáciu v Čečensku: „USA vyzývajú aj na urýchlené politické vyriešenie konfliktu v Čečensku, čo by prispelo k upevneniu stability v regióne a znamenalo by to pokrok v boji proti terorizmu“.
USA podporili gruzínske stanovisko, aj keď sa vniknutie ruských lietadiel nad jeho územie nedá jednoznačne potvrdiť, pretože Tbilisi nemá radarový systém. Z nezávislých zdrojov ho však potvrdilo OBSE.
(kl, reuters)