Favoritkami česko-slovenského súboja budú šprintérky spoza rieky Moravy. Anna Záhumenská z ŠK HI-TEC B. Bystrica v halovej sezóne vylepšila slovenský rekord na 24,58 sekundy, a preto bude zaujímavé sledovať, či sa o podobný kúsok pokúsi aj v letnej sezóne.
400 m
Slovenská omladina proti Maďarke Kunovej, ktorá vo februári vyhrala túto disciplínu v rámci medzištátneho halového trojstretnutia stretnutia Slovinsko – Maďarsko – Slovensko v bratislavskej hale Elán.
800 m
Po skvelých bežkyniach Jozefíne Čerchlanovej, Zuzane Moravčíkovej a Gabriele Sedlákovej sa vlani objavila na Slovensku ďalšia osemstovkárska hviezdička – Lucia Klocová. Študentka z Martina nemala ešte ani sedemnásť rokov, keď na juniorských MS v Chile získala bronz. Konkurencia všestrannej Holanďanky Goossensovej (800 m za 1:59,24, 400 m prek. za 54,62, v sedemboji 6087 bodov!), Rusiek Prokofievovej a Fesenkovej či Henningovej z JAR môže Klocovú posunúť k zlepšeniu osobného rekordu 2:04,00.
100 m prekážok
Najväčšou kandidátkou na prvenstvo je český 19-ročný talent Lucie Škrobáková. Trio Sloveniek Bobková, Bobáková, Tomašeková si to rozdá v priamom súboji o miestenku do družstva na II. ligu EP družstiev na Cypre.
400 m prekážok (GP II)
V Trnave v amatérskych podmienkach trénujúca účtovníčka Miriam Hrdličková sa vlani zaradila do širšej európskej špičky. Na Pasienkoch sa zverenkyňa trénera Čordáša v solídnej konkurencii pokúsi zlepšiť vlastný slovenský rekord 57,26 s. Tohto roku už v I. českej lige dosiahla v sólobehu, keď vyhrala s náskokom 50 m, čas 57,88. Súperky bude mať Hrdličková kvalitné – vlani druhú najlepšiu juniorku sveta Holanďanku De Jongovú, skúsenú Rusku Knorozovú a bývalú juniorskú majsterku Európy Češku Rücklovú.
Výška
Dunajskostredský talent Medgyesová bude musieť asi tuho bojovať o prvenstvo s kvalitnou Češkou Lalákovou.
Žrď
Vlani na juniorských MS v Chile skončili Češky Michaela Boulová a Lucie Palasová v prvej šestke a ich osobné rekordy sa začínajú štvorkou (420, resp. 400 cm). Rovnako je na tom Šárka Mládková. Banskobystričanka Slavomíra Sľúková vylepšila v máji na EPM v Gente slovenský rekord na 370 cm, v Bratislave by mohla pridať ďalšie centimetríky.
Trojskok (GP II)
Jedna z hviezdnych disciplín mítingu. V sektore sa objaví strieborná z OH v Sydney Ruska Tatiana Lebedevová s osobným maximom 15,32 m. Vlani tesne pred olympiádou skočila na mítingu v japonskej Jokohame štyrikrát za 15 m, čo sa ešte nijakej žene nepodarilo. Dvadsaťpäťročná rodáčka zo Sterlitamaku má v zbierke aj zlato z halových ME 2000 a striebro z halových MS 2001. V štartovej listine figurujú aj sydneyské finalistky Rogovová (Rus.) a Mbangová (Kamerun), severské rekordérky Koivulová (Fín.), C. Johanssonová (Švéd.), Espegrenová (Nór.) a dva slovenské talenty Dana Velďáková (3. na MSJ 2000) a Irina Beskrovnaja, dcéra svetovej rekordérky v skoku do diaľky Galiny Čisťjakovej.
Guľa
Janina Koroľčiková vlani v Sydney „vypálila rybník“ favoritkám a získala nečakane olympijské zlato. Dvadsaťštyriročná Bieloruska sa za jediný rok zlepšila takmer o meter na 20,56 m a vedie aj aktuálne svetové tabuľky roka výkonom 20,29 m. V guliarskom kruhu sa predstaví aj zlatá z OH 1992 v Barcelone Svetlana Kriveľovová, ktorá má v zbierke aj dve zlaté z halových MS (1993 a 1993). Treťou zlatou olympioničkou v štartovej listine je 31-ročná Nemka Astrid Kumbernussová, ktorá vyhrala v Atlante ‘96. Zaujímavou postavou je Valentina Feďušinová: ešte ako Ukrajinka vrhla za 21 m, vlani už v rakúskych farbách skončila 12. na OH v Sydney.
Pripravil GABRIEL BOGDÁNYI