„Náš autorský kolektív išiel do konkurzu s koncepciou učebnice a cvičebnice, ktorá je súčasťou učebnice. Konkurz sme vyhrali, kniha bola odsúhlasená, napísali sme učebnice aj cvičebnice. Ministerstvo v prvých rokoch financovalo vydávanie oboch kníh. Mali sme veľmi pozitívne reakcie, učitelia i deti s cvičebnicou radi pracovali. Vlani však ministerstvo financovanie cvičebnice pozastavilo,“ hovorí Eva Tibenská, spoluautorka učebníc Slovenského jazyka pre základné školy. Argument generálneho riaditeľa sekcie základných a stredných škôl ministerstva Jána Galbavého znel: „Dôvodom k pozastaveniu vydávania cvičebníc je nespokojnosť s ich spracovaním a skutočnosť, že žiaci vo vyšších ročníkoch by už mali pracovať samostatne.“
Autori, lektorský kolektív i učitelia z praxe nesúhlasia. Práve pri vyplňovaní úloh v cvičebnici sa žiak učí pracovať samostatne. Rozvíjajú tvorivosť a šetria učiteľovi čas - cvičenia môže zadať na domácu úlohu bez zložitého vysvetľovania.
„Je pravdou, že autorka veľmi bojuje o to, aby cvičebnice slovenského jazyka boli,“ hovorí Eva Danišová z ministerstva školstva. „Nám nevadia, len na ne nie sú peniaze.Cvičebnice sa musia vydávať každoročne, lebo majú ročnú životnosť - deti ich vypíšu. A sú také dôležité? Žiak nemusí mať k práci cvičebnicu, témy môže spracovávať aj do zošita alebo na zvláštny papier.“
Podobný problém je aj s dejepisom. Učebnica pre 5. ročník rátala s tým, že deti budú písať do pracovných zošitov. Ale…
„Hoci cvičebnica je na lacnom papieri, ministerstvo jeho vydávanie odmieta financovať, je to vraj veľmi drahé. Pritom ju odsúhlasilo ministerstvo v konkurze a raz už aj zaplatilo pre celý populačný ročník,“ hovorí spoluautor dejepisných učebníc V. Kratochvíl. Vraj sa dá učiť aj bez nej – čo je síce pravda, ale v tomto prípade ide o krok späť.
Ak učiteľ chce cvičebnicu s deťmi používať, musia si ju kúpiť. V súčasnej ekonomickej situácii, kedy si už deti musia plne hradiť učebnice cudzích jazykov a iné pomôcky, sa učitelia niekde ani neodvažujú žiadať, aby rodičia platili ešte cvičebnicu slovenského jazyka či dejepisu.
Cvičebnice dnes vydavateľ ponúka v bežnom predaji za 51 korún, ministerstvo ich vydávalo po dvadsať korún za kus.
„Chápeme snahu ministerstva ušetriť, rozhodne by sa však malo k jednotlivým predmetom pristupovať diferencovane. Slovenský jazyk je nosným predmetom, žiaci z neho robia prijímacie skúšky a neskôr maturitu,“ tvrdí E. Tibenská.
(mar, sr)