té práve takéto inštitúcie, prostredníctvom ktorých bežne komunikujú medzinárodné sféry profesionálov. SCD je v komunikácii s medzinárodnej komunitou dizajnérov veľmi dobrým partnerom. Dúfame, že v svojich plánoch s SCD budete brať ohľad na posilnenie slovenského dizajnu.
PETER BUTENSCHON,
prezident ICSID
* Táto inštitúcia si za desať rokov svojej činnosti vydobyla uznanie domácich a zahraničných odborníkov. Slovenské centrum dnes patri medzi štandardné národné centrá dizajnu, ktoré sú združené v rámci svetových dizajnérskych organizácii ICSID, IFI a ICOGRADA a je nenahraditeľné z hľadiska zastúpenia Slovenska v rámci medzinárodnej profesijnej komunikácie. Som proti zrušeniu Slovenského centra dizajnu.
doc. Ing. JAROSLAV JAREMA, CSc., dekan Fakulty úžitkových umení TU v Košiciach
* Desaťročná činnosť Slovenského centra dizajnu bola určitým vzorom našim inštitúciám v tom, ako by malo organizačne a publikačne fungovať podobné centrum. SCD vydávalo celé roky pravidelnú publikáciu, ktorá svojou kvalitou nemala obdobu nielen v Českej republike, ale ani nikde inde v strednej Európe. Domnievam sa, že táto transformácia je krokom späť. Ponechajte ho samostatné.
Ing. IVO JANOUŠEK, riaditeľ
Národného technického múzea Praha
* Chýba mi akákoľvek logika v tomto kroku (zrušení SCD – pozn. red.). Slovenské centrum dizajnu sa od svojho založenia prezentovalo jasnou koncepciou a následne výsledkami, ktoré sú neprehliadnuteľné. Ak sú výhrady voči konkrétnym ľuďom, riešme ich, ale nerušme inštitúciu.
Ešte k projektu Kunsthalle. Mám pocit, že tento projekt, akokoľvek potrebný a mal už fungovať dávno, je pripravený veľmi nedôsledne a v slabej väzbe na obec výtvarníkov či relevantnej inštitúcie. Neunáhlime sa a riešme problémy zodpovedne.
doc. JAN HOFFSTADTER,
akad. soch, rektor VŠVU
* V komunistických štátoch politici o dizajne uvažovali ako o akejsi kultúrnej nadstavbe. Na Západe politici a ekonómovia dobre vedeli, že dizajn je motorom ekonomiky a v tomto ohľade je úplne nezastupiteľný. Nie lacná pracovná sila a dumpingová cena, ale moderný kvalitný výrobok s vynikajúcim dizajnom, podporovaný premyslenou myšlienkou marketingových stratégií. Po desiatich rokoch riadenia Design centra v ČR môžem s istou pýchou povedať, že českí politici urobili dobre, keď rozhodli, aby zriaďovateľom Design centra ČR bol hospodársky rezort.
Počas posledných rokov sme so Slovenským centrom dizajnu úzko spolupracovali. Napriek rozdielnemu organizačnému začleneniu verím, že nám nič nebude brániť v ďalšej spolupráci a začlenení oboch centier do štruktúr EÚ.
KAREL KOBOSIL, riaditeľ Design centra Českej republiky
Reakcie na článok uverejnený 31. mája v SME: Zo Slovenského centra dizajnu Kunsthalle? Celé znenie na internetovej stránke listov prezidentovi a reakcii na www.sme.sk.