Hrubý domáci produkt Japonska počas prvých troch mesiacov tohto roku v porovnaní s predošlým kvartálom mierne poklesol. Ak by ekonomika krajiny vychádzajúceho slnka oslabla aj počas druhého - súčasného - štvrťroka, znamenalo by to, že Japonsko sa opäť dostalo do recesie. Predchádzajúca sa skončila na konci roku 1999, keď sa už zdalo, že Japonsko je dosť silné, aby sa dostalo z jedenásť rokov trvajúcich ekonomických problémov.
Podľa správy, ktorú včera zverejnila vláda, japonský hrubý domáci produkt v prvom kvartáli v reálnych cenách klesol oproti predošlému o 0,2 percenta. Znamená to, že v predošlom finančnom roku (apríl 2000 - marec 2001) vzrástla japonská ekonomika len o 0,9 percenta, pričom vláda si stanovila za cieľ dosiahnuť 1,2-percentný medziročný nárast. „Prišla recesia,“ skonštatoval hlavný ekonóm Merrill Lynch Jesper Koll. „Táto správa naznačuje, že asi pristávame bez toho, aby bola zaradená pristávacia rýchlosť,“ citovala britská BBC Andrewa Shipleya, ekonóma West LB Panmure.
Dôvodov na pokles výkonu Japonského hospodárstva je niekoľko. Spomalenie amerického ekonomického rastu sa odrazilo na exporte, ktorý v predošlom štvrťroku padol o 3,6 percenta. Súkromné spoločnosti obmedzili investície, a spotreba obyvateľstva ostala skoro nezmenená.
Podľa analytikov môže negatívny vývoj hrubého domáceho produktu ohroziť reformy zamerané na zníženie zadlženosti, ktoré sľuboval nový premiér Juničiro Koizumi. Analytici si myslia, že vláda sa pre zlé čísla dostane pod silný tlak, aby si požičala ďalšie peniaze na financovanie verejných výdavkov určených na naštartovanie ekonomického rastu.
Japonská vláda teraz stojí pred neľahkou úlohou vybrať cestu, ktorou ísť. Podľa niektorých pozorovateľov Japonsku môžu v súčasnosti pomôcť len drastické reformy. Iní však tvrdia, že takáto liečba môže napáchať viac zla ako dobra a ekonomika sa ešte hlbšie prepadne do recesie. Japonský jen v dôsledku zlých správ včera oslabol.
GABRIEL KÁDASI