ckých príčin. Potenciálnymi investormi, ktorí sa zo štyroch kandidátov dostali do užšieho výberu, sú francúzska banka Société Générale a talianska Banca Commerciale Italiana.
Dôvodom na odsun termínu vraj bola skutočnosť, že jeden zo záujemcov sa obrátil na svojho rivala, aby odovzdal ponuku až o dva dni neskôr. Ten súhlasil a záujemcovia požiadali slovenskú stranu o dvojdňový odklad, s čím ministerstvo privatizácie súhlasilo.
„V ten istý deň (v stredu) zasadne aj komisia na posúdenie týchto ponúk a na výber najvhodnejšieho nadobúdateľa, ktorá ponuky otvorí a posúdi,“ povedal Merva. Komisiu podľa Mervu do stredy vymenuje ministerka privatizácie Mária Machová a bude mať sedem členov - zástupcov ministerstiev financií a privatizácie, Fondu národného majetku a parlamentu.
Komisia by mala víťaznú ponuku odporučiť ministerke Machovej, ktorá ju bude tlmočiť vláde. Podľa pôvodného harmonogramu sa vláda mala zaoberať výberom investora pre druhú najväčšiu slovenskú banku v stredu budúceho týždňa. Posun v tomto termíne by mohlo spôsobiť, keby komisia vyzvala potenciálnych investorov na úpravu ponúk podobne, ako sa to stalo pri privatizácii Slovenskej sporiteľne.
Predaj 68,58-percentného balíka akcií Všeobecnej úverovej banky odštartoval vo februári 2001. Privatizácia banky sa však začala už skôr, keďže vláda najprv ponúkla menšinový balík medzinárodným inštitúciám - Európskej banke pre obnovu a rozvoj a Medzinárodnej finančnej korporácii. Tie vo februári podpísali so Slovenskom zmluvu o kúpe 25-percentného podielu v banke. GABRIEL KÁDASI