Pod spomalenie rastu sa prekvapivo podpísali silné proexportné odvetvia, ktoré doteraz priemysel ťahali aj navzdory spomaleniu ekonomickej aktivity na európskych trhoch. Príkladom takého odvetvia je textilná a odevná výroba. Ešte v marci s medziročným rastom 32,5 percenta patrila k vzorovým odvetviam, ale v apríli už vykázala len 3-percentný rast. Výroba strojov a zariadení bola dokonca medziročne nižšia, čo odvetvie nepamätá od decembra 1999. Najnižší rast za posledných dvanásť mesiacov zaznamenala aj výroba kovov.
Podľa analytika Slovenskej sporiteľne Juraja Kotiana je spomalenie exportu priemyselných odvetví zreteľné už od začiatku roka a tento trend bude mať na priemyselnú produkciu vplyv aj naďalej. „Je zrejmé, že postupne dôjde k určitému spomaleniu priemyselnej výroby, ktorá v minulom roku vykázala rast 9,7 percenta, pričom tento rok očakávame rast na úrovni 8 percent,“ skonštatoval Kotian.
Analytik spoločnosti Slávia Capital Pavol Ondriska upozorňuje, že dôležitú úlohu pri spomalení rastu zohral aj základ z minulého roku, s ktorým sa aktuálna produkcia porovnávala. Základ bol vyšší ako v predchádzajúcich mesiacoch, čo sa odzrkadlilo v nižšom medziročnom raste. Nízke základy najmä v posledných mesiacoch minulého roku pomohli priemyslu dosahovať dvojciferný rast. Štatistická bublina však spľasla (podobne ako v stavebníctve), keď sa obdobie nízkych základov skončilo. Priemysel už preto v tomto roku dvojciferným rastom zrejme neprekvapí.
Podľa analytika Tatra banky Róberta Prégu aprílové údaje potvrdzujú trend spomalenia dynamiky rastu v porovnaní s minulým rokom. „Vývoj indexu priemyselnej produkcie, ktorý vyjadruje zmenu objemu produkcie v naturálnom vyjadrení, vykazuje v rámci jednotlivých odvetví vyššiu volatilitu ako väčšina ekonomických ukazovateľov. V ďalších mesiacoch preto očakávame pokračovanie nižšieho tempa rastu v porovnaní s minulým rokom, ale na druhej strane miernu akceleráciu oproti aprílovým číslam,“ uviedol Préga.
TOMÁŠ KURTANSKÝ