Je pravda, že ministerstvo ingnorovalo pripomienky odbornej verejnosti?
„Jednoznačne to popieram.“
Ako si vysvetľujete kritiku?
„Tým, že po nadobudnutí účinnosti do šiestich mesiacov musí každý obchodník požiadať o licenciu - znamená to povinné prelicencovanie. Posudzovať sa bude akcionárska štruktúra, pôvod zdrojov použitých na základné imanie. Bez toho nebude môcť byť vydané povolenie a zrejme to je základný problém.“
Prečo má SCP robiť zúčtovanie obchodov?
„V Európe existuje len jedna burzová inštitúcia, ktorá okrem organizovania burzových obchodov zabezpečuje aj zúčtovanie. Tá inštitúcia sídli v Bratislave. V iných krajinách to robia iné inštitúcie, pretože z hľadiska riskmanažmentu burzy to pri štandardných podmienkach na kapitálovom trhu inak nie je možné.“
Úrad pre finančný trh však stratí kontrolu na cenovou politikou SCP.
„Nerozumiem, čo je predmetom kritiky, keď z inštitúcie zo zákona prechádzame na inštitúciu licencovanú. Tým pádom to bude inštitúcia, ktorá si bude musieť existenciu zaslúžiť. To, že ÚFT schvaľuje cenník, je dôsledkom jednej z predchádzajúcich noviel zákonov. Schvaľovanie cenovej politiky súkromnej osoby, akou je akciová spoločnosť, je veľkým zásahom do riadenia tejto spoločnosti. Schvaľovaním môže štátny dozor účelovo vplývať na to, že nepohodlná inštitúcia skončí svoju činnosť.“
Nemáte obavu z neúmerného zvýšenia cien?
„Nebojíme sa, že by cenovo ušli. Návrh zákona predpokladá, že to bude spoločnosť riadená a kontrolovaná akcionármi. Zákon predpokladá, že to budú obchodníci, burzy, banky, poisťovne. Miera samosprávy takejto inštitúcie bude dostatočnou zárukou proti vysokým cenovým únikom.“
Bude chcieť niekto vstúpiť do SCP, ak si v ňom štát zachová majoritu?
„Ministerka financií oslovila listom prezidentov bánk, ktorí privítali možnosť účasti v SCP. Dokonca aj z rakúskeho centrálneho depozitára sme dostali ponuku na vstup do SCP.“
Nie sú opatrenia na obmedzenie nebankových subjektov príliš všeobecné a ohrozujúce aj činnosť ďalších inštitúcií?
„Príslušné ustanovenia postihnú len tie subjekty, ktoré budú zhromažďovať peniaze od verejnosti a tieto peniaze budú používať na podnikateľské účely. Čiže postihne to práve tých, ktorých to postihnúť má.“
Ako by ste predstavili zákon ako celok?
„Je to zákon, ktorý vytvára podmienky na štandardizáciu inštitúcií kapitálového trhu. Dochádza aj k štandardizácii štátneho dozoru. ÚFT dávame k dispozícii opatrenia, ktoré sú podobné opatreniam bankového dohľadu, čo vyplýva z integrácie regulátorov nad celým finančným trhom do jednej inštitúcie.“
Aký je účel vzniku takéhoto zákona?
„Úprava zákona je plne kompatibilná s direktívami EÚ, ktoré sú podmienkou na začlenenie nášho kapitálového trhu do európskych štruktúr. Boli sme si vedomí, že je kľúčovou normou, preto sme každé jeho ustanovenie prediskutovali s expertmi EÚ.“
Čo zmení?
„Dnešná legislatíva nevytvára priestor na sledovanie obchodníkov s cennými papiermi Úradom pre finančný trh na princípe ex-ante. Doterajší zákon sa obmedzuje len na vydanie povolenia, kde sú len kvantitatívne kritériá.
Ak bude zákon prijatý, tak obchodníci budú musieť poskytovať úradu informácie v rámci sledovania finančnej situácie celej ich finančnej skpupiny. To je nóvum, ktoré podstatne rozširuje kompetencie dozoru a vyjadruje náš cieľ - zdokonaľovať kvalitatívnu stránku dozoru nad finančným trhom.“ (jj)