
Peklo v pracovných táboroch neprežilo v 50. rokoch asi dvetisíc väzňov. Dnes je na cintoríne v Jáchymove (na snímke ČTK) symbolický hrob všetkých obetí. Na Slovensku boli politickí väzni v normálnych väzniciach – hlavne v Leopoldove, Ilave a v Bratislave. Tí čo prežili, dostanú od Sociálnej poisťovne odškodné. Zatiaľ nik nevie, odkiaľ na to poisťovňa zoberie.
BRATISLAVA – Štát nemá z čoho odškodniť politických väzňov. „Sociálna poisťovňa na to nemá peniaze. Predpokladáme, že ich dostaneme zo štátneho rozpočtu,“ potvrdil šéf poisťovne Miroslav Knitl.
Vyplácanie príspevkov politickým väzňom sa tak zrejme omešká. Tohtoročný rozpočet je totiž podľa ekonómov natoľko napätý, že peniaze už nezvýšia. Vyplácanie príspevkov až na budúci rok pripúšťa aj Sociálna poisťovňa.
„Rozhodnúť určite rozhodneme do pol roka, tak ako nám káže zákon. Zaplatíme však až vtedy, keď budeme mať peniaze,“ vyhlásil Rudolf Križan, námestník riaditeľa poisťovne. Politickí väzni alebo ich najbližší pozostalí môžu štát žiadať o príspevok od septembra do konca roka, no nie je jasné, kedy svoje peniaze uvidia.
Dnes žije na Slovensku osem– až desaťtisíc bývalých politických väzňov, ich vdov alebo detí. Ak bol niekto väznený aspoň rok, môže od Sociálnej poisťovne žiadať 80-tisíc korún a ďalších tritisíc za každý ďalší začatý rok strávený vo väzení. Jeho najbližší pozostalí polovicu. Kto bol väznený aspoň tri mesiace, má nárok na dvadsaťtisíc.
Bývalí politickí väzni alebo ich najbližší pozostalí musia vyplniť tlačivo a poslať ho do Sociálnej poisťovne. Žiadosť bude od septembra v pobočkách poisťovne, na jej internetovej stránke či v rôznych spolkoch politických väzňov.
„Vyplácanie príspevkov nás vyjde na osemdesiat miliónov,“ odhaduje Knitl. Ročný rozpočet Sociálnej poisťovne sa pohybuje okolo osemdesiatich miliárd. „Ku koncu roka nám zostane prebytok päť miliárd. Budeme platiť dôchodky, kým nám neprídu na účet januárové sociálne odvody,“ vysvetľuje Knitl.
Ak by aj poisťovni zostalo z týchto piatich miliárd osemdesiat miliónov, na odškodnenie osemdesiatich miliárd by ich nemohla použiť. „Peniaze základných fondov sú účelovo viazané len na výplatu dôchodkov, nemocenských dávok a na výplatu náhrad škôd pri pracovnom úraze a chorobe z povolania,“ argumentuje Sociálna poisťovňa.
Sociálna poisťovňa predpokladá, že budúci rok skončí s kladným bilančným rozdielom 2,5 miliardy korún. Pri zohľadnení východísk štátneho rozpočtu, ktoré stanovujú budúcoročnú nezamestnanosť na úrovni 17,8 percenta, by však saldo poisťovne dosiahlo 6,5 miliardy. „Myslíme si však, že priemerná nezamestnanosť dosiahne v budúcom roku 19,8 percenta. Dosah vyššej nezamestnanosti bude pre poisťovňu znamenať, že jej príjmy v porovnaní s východiskami ministerstva financií v budúcom roku klesnú asi o štyri miliardy,“ tvrdí riaditeľ poisťovne Miroslav Knitl. „Vo fonde nemocenského poistenia očakávame v budúcom roku prebytok, fond dôchodkového zabezpečenia by mal skončiť so stratou 2,2 miliardy,“ skonštatoval Knitl. V druhom polroku 2003 však je podľa neho vzhľadom na účinnosť zákona o sociálnom poistení vo vzťahu k rozpočtu nevyriešených množstvo otázok. Sociálna poisťovňa bude musieť pre každý základný fond vytvoriť rezervný fond. Ďalšou významnou zmenou bude nemožnosť presunu prostriedkov medzi fondmi.
Príspevky politickým väzňom
trvanie väzby pre väzňa pre pozostalých
3 mesiace až rok 20 000 0
rok + každý začatý 80 000 + 3000 40 000 + 1500
Príspevok od Sociálnej poisťovne je dedičný. Ak už politický väzeň nežije, majú na polovicu jeho odškodného nárok deti a vdova, prípadne vdovec.
Nárok na odškodné majú iba tí, ktorí sú k 1. septembru 2002 občanmi Slovenska a majú na jeho území trvalý pobyt. Platí to rovnako pre bývalých politických väzňov, ako aj pre ich najbližších pozostalých.
Žiadosti bude posudzovať Sociálna poisťovňa. Podľa predbežného vyjadrenia by sa mal zoznam odškodnených zhodovať so zoznamom tých, ktorých už dávnejšie odškodnilo ministerstvo spravodlivosti.