
Pri vypratávaní obchodov v zatopenom Karlíne pomáhali aj vojaci jednotky protichemickej obrany. FOTO-ČTK
pracovať, voda stihla obmyť aj niekoľko chemických závodov. Ľudí aj ekosystémy ohrozujú jedy.
Jedným z najväčších strašidiel je bakteriálna infekcia leptospiróza, známa aj ako Weilsova choroba. Baktériu roznášajú hlodavce močom a spôsobuje horúčku, bolesti, zvracanie a môže smrteľne ohroziť obličky a dýchací systém. České ministerstvo zdravotníctva preto dôrazne žiada ľudí, ktorých domy zatopilo, aby pri vypratávaní používali rukavice a vysoké topánky. Nebezpečenstvo epidémie ale podľa úradov v postihnutých oblastiach nehrozí. Treba však prísne dodržiavať hygienické pravidlá a piť vodu len z overených zdrojov, upozorňujú českí hygienici.
Len v Prahe sa na upratovacích prácach zúčastňuje 20-tisíc ľudí. Viac než hnijúce potraviny v evakuovaných karlínskych bytoch Čechov straší únik chemických látok z priemyselných zariadení. Minulý týždeň obyvateľov Neratovíc pri Prahe vyplašil zelenožltý oblak chlóru, vychádzajúci zo zatopenej chemickej továrne Spolana. V Spolane sa v šesťdesiatych rokoch vyrábali jedovaté herbicídy. Existuje obava, že zvyšky škodlivín zostali na stenách zaplavenej továrne.
Spolana nie je jedinou továrňou na povodí Vltavy či Labe, ktorú postavili za komunistov bez osobitného ohľadu na životné prostredie. Západ Nemecka však napriek svojej nekomunistickej minulosti tŕpne rovnako. V nemeckom meste Lauenburg pri Hamburgu už evakuovali okolie dvoch chemických zariadení.
Vltava, Dunaj a Labe sa po zápavách stali dokonalou liahňou komárov- potenciálnych prenášačov chorôb. Záplavy na niekoľko rokov úplne zmenia tvár najúrodnejšej poľnohospodárskej oblasti v Čechách. Najúrodnejšiu pôdu v mnohých prípadoch odniesla veľká voda a teraz sa pôda bude musieť niekoľko rokov navážať zo zvláštnych rezerv. S vodou sa na polia dostali najrozličnejšie chemikálie. Rozklad zvýšeného množstva organických nečistôt bude znamenať menšie okysličovanie vody, čo môže ohroziť život v riekach. Nemecké ministerstvo životného prostredia sa zaujíma najmä o rieku Labe. Tá bola počas komunizmu stokou Európy. Za posledných desať rokov sa ju ekológom podarilo vyčistiť - pred povodňou v nej žilo 94 druhov rýb.
Nie všetky hrozby chorôb a ekologických katastrof spôsobených povodňami sa naplnia. Ešte dlho však budú strašiť. O dlhodobých dôsledkoch povodní sa totiž budeme dozvedať len postupne. (zo, reuters, čtk)