
Americký prezident George Bush sa pokúša odchod saudskoarabských investorov zabrzdiť. V júni sa stretol so saudskoarabským ministrom zahraničných vecí Saúdom al-Fajsalom. Vtedy bol však témou Irak. FOTO - TASR/EPA
Bohatí investori zo Saudskej Arábie sťahujú miliardy dolárov zo Spojených štátov. Dôvod? Cítia sa „satanizovaní“ americkou vládou a boja sa, že peniaze americké úrady skôr či neskôr zmrazia pre nedávne obvinenia príbuzných obetí teroristických útokov na New York a Washington. Tí rôzne inštitúcie či osoby v Saudskej Arábii obviňujú z podporovania teroristickej siete Usámu bin Ládina, mimochodom, saudskoarabského rodáka.
Podľa britského denníka The Financial Times majú saudskoarabskí milionári v Amerike od 400 do 600 miliárd dolárov.
Počas uplynulých šiestich mesiacov už z amerických bánk zmizlo od 100 do 200 miliárd dolárov. V poslednom čase sa odchod peňazí znásobil, pričom financie väčšinou skončili v európskych bankách a finančný exodus petrodolárov by podľa analytikov mohol dolár oslabiť. Sú však aj také teórie, podľa ktorých peniaze z Ameriky odchádzajú vo všeobecnosti pre spomalenie tamojšej ekonomiky a pokles zahraničných investícií za posledný rok.
„Dnes už hovoríme o panike. Ak mám 20 miliónov a niekto mi povie, že mi zmrazia peniaze, tak ich rýchlo premiestnim,“ ospravedlňuje postup svojich rodákov vysokopostavený saudskoarabský diplomat v USA. Tú paniku podľa agentúr v poslednom čase vyvolalo asi 600 príbuzných obetí útokov z 11. septembra, ktorí minulý týždeň podali žaloby na troch členov saudskoarabskej kráľovskej rodiny, niekoľko bánk či islamských charitatívnych organizácií. Obvinili ich z podpory a financovania bin Ládinovej siete al-Káida a žiadajú odškodné miliardu dolárov. V balíku obvinených napríklad figuruje saudskoarabský minister obrany a letectva sultán Bin Abdul Azíz al-Saúd či šéf leteckej spoločnosti Saudi Arabian Airlines a mnoho iných. Ich peniaze by mohli americké úrady v čase právnych naťahovačiek ľahko zmraziť.
Citlivé, no dôležité vzťahy medzi USA a Saudskou Arábiou, ktorá sa dlho považovala za hlavného amerického spojenca v arabskom svete, sa však neodrážajú iba v peniazoch. Iba minulý týždeň vydala organizácia Rand Corporation, pracujúca pri americkom ministerstve obrany, správu, v ktorej sa píše, že Saudská Arábia je „jadrom zla“, a Bielemu domu radí, aby sa tejto spolupráce rýchlo zbavil. Prezident George Bush sa poponáhľal a správu dementoval. Hnev v Saudskej Arábii však nezastavil.
Saudskoarabskí boháči začali peniaze presúvať do Európy, ako im to podľa denníka The Financial Times poradili finanční konzultanti. Nemali na výber. V Saudskej Arábii veľa možností na investície niet a tých dvesto miestnych rodín, z ktorých každá jedna kontroluje asi 200 miliónov dolárov, potrebuje peniaze obracať. „Už zmizla aj dôvera v americkú ekonomiku a zahraničnú politiku. Ak súd obvinenia príbuzných obetí nezastaví, nezostane v Amerike ani jeden ropný cent,“ odkázal z Rijádu analytik Bišr Bakchít.
(taa)