Bratislava 22. augusta (TASR) - Šéf rezortu školstva Peter Ponický je presvedčený, že materské, základné a stredné školy vstúpia do nového školského roku bez hrozby z odpojenia od dodávok energií.
Dôvodom je stredajšie rozhodnutie vlády, ktorá na oddlženie škôl a školských zariadení vyčlenila 300 miliónov korún. Financie sú určené na vyplatenie záväzkov za vodu, plyn, elektrickú energiu a telefóny.
Ponický v tejto súvislosti upozornil, že problém oddlženia nemusel nadobudnúť také rozmery, keby predstavitelia obcí prejavili väčšiu ústretovosť pri riešení zadlženosti, ako aj ochotu spolupracovať so štátnou správou. "Doteraz bolo bežné, že faktúry za prvý polrok sa uhrádzali v druhom polroku a decembrové záväzky až z rozpočtu nasledujúceho kalendárneho roka," spresnil pre TASR. Minister poukázal na to, že i napriek dvojmesačným prázdninám a kratšiemu vykurovaciemu obdobiu dostali obce v druhom polroku 50 percent z prostriedkov vyčlenených na prevádzku škôl.
V súvislosti s uhradením zvyšného dlhu vo výške 430 miliónov vyjadril presvedčenie, že postup vlády bude rovnaký. Predpokladá však, že po kvantifikácii sa dlh zníži na 200 miliónov korún. Finančné prostriedky na vyplatenie nadtarifných zložiek platu vo výške šesť percent pre pedagogických a dve percentá pre nepedagogických zamestnancov MŠ, ZŠ a SŠ budú podľa neho uhradené v septembri.
Za prvý polrok tohto roku predstavuje dlh škôl a školských zariadení zhruba 730 miliónov Sk, predpoklad bol 300 miliónov. Fakturácia zvýšených sadzieb za plyn zo strany Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) sa podľa ministra podpísala na súčasnom dlhu sumou 130 miliónov. Financovanie súkromných a cirkevných škôl na úrovni štátnych navýšilo výdavky o ďalších 150 miliónov Sk. Zvýšili sa i náklady na obstarávanie tovarov a služieb, ktoré nemôžu byť zaradené do fixných a prevádzkových nákladov.
*ms alf