Liptovský Mikuláš 22. augusta (TASR) - Priblížiť život a dielo významného slovenského básnika a spisovateľa - evanjelického kňaza Martina Rázusa (1888-1937) je poslaním cyklomaratónu, ktorý sa uskutoční v sobotu 24. augusta. Odštartujú ho o 9. h v Rázusovom rodisku v liptovskomikulášskej mestskej časti Vrbica.
Cyklisti sa potom vydajú do Brezna, kde pôsobil a zomrel. Odtiaľ ich cesta povedie do Banskej Bystrice, k hrobu tohto literáta a národovca. Záver cyklomaratónu bude v Liptovskom Mikuláši. Celé putovanie má merať asi 180 km.
Organizátori podujatia - Spolok Martina Rázusa, mesto Liptovský Mikuláš a tamojší športový klub Cyklosun 96, pripravili pre účastníkov aj dve kratšie trasy: z Liptovského Mikuláša do Banskej Bystrice (100 km) a z Banskej Bystrice do Brezna (45 km). K peletónu sa môžu pridať záujemcovia v každej obci, ktorou trasa povedie. Účastníkov bude sprevádzať autobus a k dispozícii bude občerstvenie.
M. Rázus sa do povedomia čitateľov dostal predovšetkým autobiografickými dielami Maroško (1932) a Maroško študuje (1933). TASR o podujatí informoval predseda Spolku M. Rázusa Ján Juráš.