
Nadané deti sa pri zaužívanom spôsobe vyučovania môžu zdať problematické. ILUSTRAČNÉ FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
NITRA – Projekt pre mimoriadne nadané deti je v Nitre ohrozený. Základná škola na Bolečkovej ulici ho realizuje pre ročníky druhého stupňa. Okresný úrad rozhodol, že presunie na Bolečkovu aj ročníky nadaných detí z prvého stupňa. Doteraz pôsobili na Základnej škole Kniežaťa Pribinu, ktorá už kapacitne nevyhovovala. Autorka projektu pre nadané deti Jolana Laznibatová chcela v Nitre sústrediť všetky ročníky pod jednou strechou, tak ako je to aj v iných mestách.
Problém je v tom, že asi osemdesiat detí Bolečkova škola nemá kam prichýliť, hoci má vo svojom majetku jednu budovu navyše. „Jeden pavilón našej školy má v prenájme Obchodná akadémia v Nitre. Jej riaditeľka Alžbeta Kollárová odmieta budovu uvoľniť. Napriek tomu, že podľa našich informácií má oveľa viac miestností ako tried. Ďalšie priestory má v centre mesta. Spočiatku sľubovala uvoľnenie dvoch tried, no ani to sa nestalo. Hrozí, že druhého septembra deti nebudú mať kam nastúpiť,“ hovorí riaditeľka Základnej školy na Bolečkovej ulici Mária Trandžíková.
Pripomína, že deti s vyšším intelektom sú individuality, ktorým sa treba venovať osobitne. V normálnej škole sa môžu javiť ako problematické. Medzi seberovnými a v rukách odborníkov sa cítia dobre a dosahujú pozoruhodné výsledky. Trandžíková považuje za hrubú chybu, keď niekto kladie prekážky takémuto projektu. Škola tiež prijala štrnásť pedagógov a ďalších vychovávateľov, ktorých by musela v prípade neúspechu prvého stupňa projektu prepustiť.
Mesto hovorí, že problém mal riešiť doterajší zriaďovateľ základnej školy – okresný úrad, ktorý presun prvého stupňa projektu odsúhlasil. Na okrese zasa tvrdia, že záležitosť je v rukách mesta ako súčasného zriaďovateľa základnej školy a samosprávneho kraja ako zriaďovateľa strednej školy.
Riaditeľka Obchodnej akadémie Alžbeta Kollárová odmietla vyjadriť svoje stanovisko. Podľa riaditeľky Úradu Nitrianskeho samosprávneho kraja Evy Zimmermannovej bude nutný obojstranný kompromis. Kým obchodná akadémia ponúkla uvoľniť dve triedy, základná škola ich potrebuje sedem či osem.
„Ak sa školy navzájom nedohodnú, problém budú musieť riešiť ich zriaďovatelia,“ myslí si vedúci odboru školstva okresného úradu Jozef Sonlajtner, ktorý počíta s rozumnou dohodou.