PARÍŽ - Obsadenie ambasády v Berlíne uskutočnila neznáma Demokratická iracká opozícia Nemecka. Nenávidia Saddáma tak ako ostatní, nikto ich však nepozná. Nie sú súčasťou Irackého národného kongresu - hlavnej opozičnej skupiny.
Ďalšie iracké opozičné skupiny, ako ich zverejnila agentúra AFP:
* Iracký národný kongres. Koalícia domácich a exilových hnutí obsahuje všetky smery: islamistické, komunistické a nacionalistické. Vznikla v júni 1992. Podporuje ju britská vláda a sídli v Londýne. Od júna 2001 dostáva peniaze z Washingtonu, aby zbierala informácie o zločinoch proti ľudskosti, ktoré pácha režim Saddáma Husajna.
* Vrchné zhromaždenie islamskej revolúcie v Iraku - hlavné šiítske islamské opozičné hnutie. Vzniklo v Iráne v roku 1982 a vedie ho ajatolláh Mohamad Bakír Hakim. Hnutie chce, aby v Iraku vládol podobný režim ako v susednom Iráne. V roku 2000 dalo toto hnutie Washingtonu najavo, že súhlasí s odstránením Saddáma.
* Hnutie za konštitučnú monarchiu. Zastupuje ho bratanec irackého kráľa Faisala II. Medzi jeho členov patrí niekoľko ďalších menších hnutí.
* Hnutie národnej aliancie. Sídli v Londýne a vedie ho Ijád Alauí. Hnutie bojuje za demokratický režim rešpektujúci ľudské práva. Vzniklo v roku 1976 a založili ho členovia strany Baas. V roku 1991 sa Alauí zúčastnil na prvom stretnutí irackej opozície v libanonskom Bejrúte.
* Demokratická strana Kurdistanu a Vlastenecká únia Kurdistanu. Niekdajší rivali, ktorí kontrolovali sever Iraku od kurdského povstania po vojne v Perzskom zálive v roku 1991. Po násilných konfliktoch uzavreli v roku 1998 pod americkým patronátom mier.
(taa)