Schválením novej výšky minimálnej mzdy sa zvyšuje rozdiel medzi minimálnou mzdou a životným minimom o 472 na 974 korún a súčasne vzrastá podiel minimálnej mzdy na priemernej mesačnej mzde na Slovensku z 39,78 na 40,68 percenta. „Dlhodobým cieľom Slovenska by malo byť to, aby minimálna mzda predstavovala polovicu priemernej mzdy,“ uviedol minister práce a sociálnych vecí Peter Magvaši. Minister pritom zdôraznil, že zmena výšky minimálnej mzdy nemá vplyv na odvody samostatne zárobkovo činných osôb.
Zvýšenie minimálnej mzdy by malo mať podľa očakávaní rezortu pozitívny vplyv na zamestnanosť, najmä zvýšením motivácie nekvalifikovaných nezamestnaných nájsť si prácu. Zvýšenie minimálnej mzdy by výšku odvodov do poistných fondov nemalo zásadnejšie ovplyvniť.
Priemerný zárobok na úrovni súčasnej minimálnej mzdy podľa zisťovania ministerstva práce v posledných troch mesiacov minulého roka poberá zhruba 0,57 percenta všetkých zamestnancov na Slovensku. Po jej zvýšení by takúto mzdu dostávalo približne 2,04 percenta z celkového počtu zamestnaných občanov. Odborové a zamestnávateľské zväzy dohodli v kolektívnych zmluvách na tento rok výšku minimálnej mzdy v rozpätí od 4 920 do 5 500 korún mesačne.
Ministri rozhodovali o novej výške minimálnej mzdy po tom, ako sa na miere jej zvýšenia koncom júla nedohodli zástupcovia zamestnávateľov, odborárov a vlády. Zamestnávateľské zväzy vtedy odmietli požiadavku odborov zvýšiť minimálnu mzdu na 6 190 korún, pričom trvali najviac na 5 450 korunách. Rovnaká situácia nastala aj vlani, keď sa minimálna mzda po rozhodnutí vlády zvýšila od októbra z vtedajších 4 400 korún na terajšiu úroveň.
(sita)