
ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
Včera v noci sa mal Kopper podľa zdrojov blízkych vyšetrovateľom priznať k spolupráci na manipulovaní účtov a praniu špinavých peňazí. Podľa britskej BBC súhlasil 37-ročný Kopper s tým, že bude spolupracovať s políciou.
Hoci sa vyšetrovateľom podarilo zaistiť už niekoľko vysokých predstaviteľov ďalších firiem, ktoré si prilepšovali hospodárske výsledky, doteraz nezadržali nikoho, kto by sa podieľal na páde Enronu. Preto teraz dúfajú, že v Kopperovi získali dôležitého svedka, ktorý bude vypovedať proti bývalému finančnému šéfovi a možno aj ďalším svojim nadriadeným.
Taký úspech by pomohol zmierniť tlak americkej verejnosti aj politikov, aby vlečúce sa vyšetrovanie prinieslo konečne ovocie.
Koppera ešte za čias slávy Enronu považovali za jedného z najtalentovanejších ľudí firmy. Podieľal sa na mnohých transakciách, ktoré mali byť pre Enron prospešné, ale v skutočnosti išlo o obchody, ktoré sa nedostali do účtovníctva a spoločnosti nakoniec uškodili a zapríčinili jeho pád. Už vnútorné vyšetrovanie v samotnej firme ukázalo, že Fastow vytváral aj riadil vzťahy firmy s inými spoločnosťami, ktoré Enron nezaúčtoval. Do rokovaní o priebehu týchto zložitých transakcií, ktoré oboch podvodníkov, ale aj ďalších zamestnancov energetického giganta potopili, bol zapletený aj Kopper.
Kopper údajne na machináciách zarobil okolo 12 miliónov dolárov. Fastow je podozrivý, že aj on sa podieľal na podvodoch s prevodmi peňazí z účtu Enronu, pričom obchody robil na „obe strany“. Fastow bol hlavným partnerom v mimobilančnej firme LJM. Cez tento podnik Enron opakovane zúčtoval príjem 630 miliónov dolárov. To bol práve okamih, ktorý odštartoval cestu bývalej pýchy amerického energetického sektora k zániku.
Ďalšia z firiem, Chewco, Kopperovi za zariadenie 125-miliónovej investície uhradila 10 miliónov. Spolu s Fastowom vraj pôsobili aj vo firme Southampton Place, ktorú dokonca nazvali podľa časti Houstonu, kde bývali.
Svoj podiel v LJM predal Fastow vlani v júli Kopperovi. Enronu to umožnilo, aj keď dočasne, odstrániť problém konfliktu záujmov vo vedúcich funkciách. Vtedy totiž aj Kopper z Enronu odišiel, aby sa mohol naplno venovať podnikaniu v LJM. Pre Enron robil od roku 1994.
JANA BRONDOŠOVÁ