Starosta Hodruše Jaromír Škarba tvrdí, že pred niekoľkými rokmi ešte pozerali v televízii aj domáce video a športové zápasy na zahraničných kanáloch.
Na začiatku bol satelit a dnes má káblovú televíziu takmer celá obec Hodruša-Hámre. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Káblová televízia v Hodruši-Hámroch stojí 900 korún ročne. V Banskej Bystrici by to stačilo len na štvrťrok, v Bratislave ešte na kratší čas.
V Hodruši zaviedli káblovú televíziu krátko po revolúcii dvaja miestni nadšenci. Jeden z nich, Róbert Svetlík, o svojom projekte dnes nechce rozprávať. Vraj je to normálne, a nie je na tom nič zaujímavé. Pripustil však, že to bol práve on, kto „rozchodil káble“ v dedine.
„Vzniklo to všetko tak, že sestra Róberta Svetlíka žila niekde v Afrike, a tak si zaobstaral satelit. Mal ho už pred revolúciou,“ spomína starosta Jaromír Škarba na začiatky miestnej káblovky.
Po revolúcii Svetlík najprv pripojil jedného suseda v dome, potom spojil káblami celý činžiak, až nakoniec poprepájal celú Hodrušu. „To si ani neviete predstaviť, ako to tu bolo. Mali sme dva programy a nič na nich. Robo to vyšpekuloval a zrazu sme mali aj zahraničné,“ uznanlivo hovorí o miestnom nadšencovi, ktorý dnes už má vlastnú firmu s licenciou, starší muž s bicyklom.
Dnes chytajú v Hodruši všetky slovenské, české aj zahraničné televízne stanice. Na otázku, odkiaľ to všetko Svetlík organizuje, ľudia hovoria: „No z domu, odkiaľ? Tam má tie taniere a káble. Pomohol celej obci.“ Starosta tvrdí, že 900 korún je cena po zdražení. Ešte nedávno vraj platili okolo 700 korún.
Starosta Hodruše tvrdí, že pred niekoľkými rokmi ešte pozerali v televízii aj domáce video a športové zápasy na zahraničných kanáloch. Potom prišiel zákon a odvtedy sa to už vraj nedá, a preto to nerobia. „Nakrútili sme video a potom sme v miestnom rozhlase vyhlásili, na ktorom programe a o koľkej to ľudia môžu vidieť a bolo,“ dodáva. Ľudia v krčme spomínajú aj na iné. „Stretli sme sa v krčme, dohodli sme sa, že budeme pozerať v televízii nejaký zahraničný futbalový zápas, a Robo to zariadil.“ Problém má jedine časť Hodruše Kopanice, kde býva okolo 180 ľudí, ktorí na Svetlíkov systém nie sú napojení, lebo sú veľmi mimo obce.