
Na Slovensku môže štát zistiť, odkiaľ a kam telefonujete. V budúcnosti sa možno bude o tieto informácie deliť s celou Európskou úniou. ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV TASR
BRATISLAVA – Európska únia chce, aby údaje o telefonických hovoroch, e-mailoch a faxoch Európanov mohla čo najrýchlejšie získať každá členská a kandidátska krajina. Nie obsah rozhovorov, len telefónne čísla a adresy.
Únia tvrdí, že pomáha v boji proti terorizmu, pretože podozriví teroristi sa často sťahujú a je ťažké ich stopovať. Ale podľa mimovládnych organizácií ohrozuje naše súkromie.
„Koľko z ochrany súkromia obetovať na oltár boja proti terorizmu? Je to veľmi háklivá a zložitá téma,“ povedal František Šebej, bývalý predseda integračného výboru. „Nedá sa jednoznačne povedať, kde je hranica.“
Na Slovensku sa o nej zatiaľ nehovorí. „Ale keď sa stanete členmi únie, budete musieť o téme bezpečnosti diskutovať a rozhodovať aj vy,“ povedal SME hovorca Európskej komisie Leonello Gabrici.
„Počujem o tom prvý raz,“ povedal o novom pláne únie splnomocnenec vlády pre ochranu osobných údajov Pavol Husár. Slovensko však podľa neho nebude mať problém nový plán výmeny údajov prijať. „Nie je to v rozpore so zákonom o osobných údajoch. Telefónne číslo či e-mailová adresa nie je osobný údaj. Je to len číslo aparátu, nie je to vaša charakteristika.“
Slovenské telekomunikácie aj mobilní operátori dnes archivujú údaje o tom, komu a kam ste telefonovali. „Právo na ne však má len SIS a polícia s povolením súdu,“ povedal Milan Luknár, šéf Telekomunikačného úradu. Môžu sa dostať do zahraničia? „Pomerne ťažkopádnou procedúrou,“ hovorí minister vnútra Ivan Šimko.
Únia chce, aby to šlo ľahko a rýchlo. „Vaše telekomunikácie si údaje o telefonátoch a e-mailoch nechajú minimálne jeden rok. Pritom ich budú musieť zahraničným štátnym orgánom na požiadanie poskytnúť,“ hovorí Tony Bunyan z britskej organizácie na ochranu občianskych slobôd. Slovensko, aj keby chcelo chrániť ľudské práva podozrivého, v tej chvíli nemôže povedať nie.
„Pravdepodobne sa bude musieť opraviť telekomunikačný zákon, ktorý uloží operátorom povinnosť, na základe ktorej budú musieť vytvárať databázy a odovzdávať ich určenému orgánu,“ povedal šéf Národného bezpečnostného úradu Ján Mojžiš.