
Prezident talianskej ligovej komisie Adriano Galliani informuje novinárov na tlačovej besede v Miláne o príčinách posunutia štartu Serie A z 1. na 15. septembra.
FOTO - REUTERS
RÍM - Za dobrý deň pre taliansky futbal označil utorňajšie rokovanie zástupcov futbalových klubov dvoch najvyšších súťaží v Miláne prezident ligovej komisie Adriano Galliani. Tá rozhodla, že nový ročník Serie A sa posunie o dva týždne na 15. septembra, keďže takmer polovica prvoligových tímov nesúhlasila s podpisom zmlúv s dvoma platenými televíznymi stanicami Tele+ a Stream. „Rozhodnutie o odklade sme prijali jednomyseľne, čo dokazuje našu jednotnosť,“ pokračoval Galliani, ktorý je zároveň viceprezidentom milánskeho AC.
Kluby nepôjdu pod cenu
Osmička klubov (Bergamo, Brescia, Chievo, Como, Empoli, Modena, Perugia a Piacenza) podľa jeho slov v žiadnom prípade nepôjde pod cenu. Ich záujmy podporuje aj rímsky AS, hoci ten už zmluvu pre nový ročník podpísal. Rimanom vynesie 37,2 milióna eur. „Za súčasného stavu sme jednoducho nemohli odštartovať,“ súhlasí s rozhodnutím ligovej komisie generálny riaditeľ AS Rím Fabrizio Lucchesi.
Talianska liga je v súčasnosti plná rozporov. Zatiaľ čo sa malé kluby boria s finančnými suchotami, veľké ich majú dostatok. Obhajca titulu Juventus Turín získa v novej sezóne od plateného kanálu 54 miliónov eur a oba milánske kluby AC i Inter zarobia po 49 miliónov. Problémy menších však je tentoraz vedenie ligy ochotné riešiť, čo dokázalo okrem iného aj intervenciou u zástupcov talianskej vlády.
„Kým sa naše problémy nevyriešia, hrať nezačneme,“ jasne formuloval stanovisko Atalanty Bergamo prezident klubu Ivan Ruggieri.
Čerstvé problémy Lazia
Krízou zmietaný taliansky futbal sa tak snaží vyhnúť podobným kolapsom, aký nedávno postihol Fiorentinu. V minulosti jeden z pilierov európskeho futbalu pre dlhy vyššie ako 20 miliónov eur zanikol, jej nástupnícky klub spadol do štvrtej ligy. Čerstvé problémy má aj rímske Lazio. Zlá ekonomická situácia donútila vedenie Serie A zrušiť posledné tri chystané prestupy. Všetci traja hráči (Manfredini, Oddo a Eriberto) musia zostať vo svojich kluboch, kým sa Lazio nezaručí, že je schopné uhradiť všetky záväzky v určenom termíne. Televízne stanice však napriek jednotnosti klubov zostávajú neoblomné. „Nemôžeme si dovoliť platiť sumy požadované klubmi len preto, že sa topia v dlhoch. To naozaj nie je náš problém,“ vyhlásil generálny riaditeľ štátnej televízie RAI Agostino Sacca. Aj minister informácií Maurizio Gasparri sa domnieva, že RAI nemôže donekonečna zachraňovať taliansky futbal. Ponúkaná suma RAI pre novú sezónu je výrazne nižšia. Kým vlani investovala do futbalu 90 miliónov eur, teraz je to len 50 miliónov.
Situáciu zachránil Sky TV
Problémy so ziskom z predaja televíznych práv prežil nedávno aj anglický futbal. Televízna spoločnosť ITV Digital, s ktorou mali kluby podpísané zmluvy, skrachovala dva týždne pred začiatkom súťaže. Situáciu napokon zachránil satelitný kanál Sky TV. Z 315 miliónov libier, ktoré sľuboval ITV Digital, sa však delilo medzi kluby už len 95 miliónov, ktoré bol ochotný poskytnúť Sky TV. To samozrejme donútilo mnohé kluby k drastickým opatreniam. V Nemecku zasa nepríjemné starosti spôsobil futbalistom pád mediálneho kolosu Kirch.
„Každý obchod zažíva dobré i zlé roky. A keďže zisky z predaja práv sú vo väčšine prípadov podstatnou zložkou príjmov hráčov, mali by kluby predvídať ťažké chvíle a byť schopné sa na niečo podobné pripraviť,“ komentoval pre agentúru Reuters celú situáciu ekonóm poprednej anglickej konzultačnej a poradenskej firmy Pricewaterhouse Coopers David Lancefield.
RASTISLAV HRÍBIK