
foto archív
To opäť vkladá do rúk prezidentovi kľúčovú ústavnú moc, ktorú prezidentovi odobrala vláda bývalého premiéra Naváza Šarífa. Prezident tiež bude môcť vyberať šéfov armády a námorníctva.
Mušarráf ale uviedol, že aj napriek ostrému nesúhlasu politických strán a mnohých Pakistancov nerozpustí Národnú bezpečnostnú radu (NSC), ktorá má monitorovať budúce vlády. Podľa neho ide o dôležitý inštitút „kontroly a protiváhy v demokratickom procese“, píše BBC. Zmeny sú podľa pakistanských predstaviteľov súčasťou balíka ústavnoprávnych reforiem, ktoré majú dovŕšiť demokratizáciu krajiny.
Už v apríli tohto roku si generál Mušarráf kontroverzným referendom zabezpečil prezidentské kreslo na ďalších päť rokov. V hodinovom televíznom prejave k národu ale vyhlasoval, že nie je uzurpátorom moci, ale demokratom. „Hromadím moc alebo ju rozdeľujem?“ zaznela z televíznych obrazoviek rečnícka otázka.
Mušarráf sa dostal k moci po nenásilnom štátnom prevrate v októbri 1999.V októbri tohto roku Pakistan čakajú prvé celonárodné voľby po roku 1999.
Pakistanskí politici sa obávajú, že ústavné zmeny prekazia slobodné a férové voľby. Zmeny sa totiž týkajú aj volebných pravidiel. Zakazujú sa uchádzať o mandát ľuďom s nižším vzdelaním a tým politikom, ktorí už dvakrát boli predsedami vlády. Takéto nariadenie zamedzí uchádzať sa o verejnú moc Mušarráfovým protivníkom bývalým premiérom Benazirovi Bhuttovi a Navázovi Šarífovi, ktorých pred rokmi vojensky zosadil.
Pakistan prežil pod vojenskými vládami polovicu svojej 54-ročnej histórie. (zo, tasr)