ansku a Šlezvicku-Holštajnsku, kde by však nemala mať také deštrukčné účinky.
Vrchol povodňovej vlny dorazil popoludní do Prignitzu na severe Brandenburska. Hrádza je tam dlhá 300 metrov, premočená a presakuje cez ňu voda. V najhoršom prípade by museli v blízkom okolí evakuovať 46 obcí s asi 14-tisíc obyvateľmi.
Do svojich domovov sa, naopak, mohlo vrátiť 5-tisíc ľudí z Mühlbergu na juhu Brandenburska. Ešte cez víkend sa zdalo, že mesto katastrofe neujde, pretože voda siahala takmer po korunu hrádze.
V Sasku síce voda opadla, ale úrady sa obávajú pretrhnutia hrádzí. Kritická je situácia v meste Torgau, kde Labe meria momentálne 793 centimetrov. V Drážďanoch mala Labe včera popoludní 609 centimetrov. Úrady zrušili väčšinu evakuácií a v stredu sa opäť otvoria aj školy.
Po kulminácii Dunaja v noci na včera zaznamenali ráno pomalý pokles hladiny európskeho veľtoku aj v maďarskej župe Bács-Kiskun. Odborníci predpokladajú, že záplavová vlna opustí Maďarsko dnes. Povodňová situácia v Györi už dovoľuje, aby polovicu zo 400 príslušníkov armády odvolali zo záchranných prác v župe Györ-Moson-Sopron. Na Malom Žitnom ostrove spodná voda zaliala 1700 hektárov. V oblasti zapojili tri prečerpávacie stanice.
Na hrádzach pracuje 17-tisíc osôb, čo je o 10-tisíc menej ako v predošlých dňoch. Pitná voda bola infikovaná iba v prípade dömösskej zásobárne, preto v Dömösi, Pilismaróte a v Dobogókö dovážajú vodu autami.
Kým v Nemecku a Maďarsku ľudí trápia povodne, sever Európy sa sťažuje na veľké suchá. Vo Fínsku sužuje úrady klesajúca hladina podzemnej vody. Fínske noviny Helsingin Sanomat informovali, že obyvatelia na juhu a západe krajiny majú veľké problémy s vlastnými studňami. (tasr)