Americký generál Wesley Clark, bývalý veliteľ vojsk NATO v Európe, navrhuje prezidentovi Georgeovi Bushovi, aby vojenskú akciu proti Iraku podnikol spoločne s členmi NATO. „Nemôžeme ísť do tohto podniku sami. Musíme to podniknúť spolu so spojencami v NATO, tak ako sme to urobili na Balkáne,“ povedal v rozhovore pre televíznu stanicu CNN.
Ide o veľmi vážny návrh, pretože dosiaľ nie je vonkoncom jasné, kto by po boku Ameriky proti Saddámovi Husajnovi bojoval. Prevažná väčšina spojencov, až na Veľkú Britániu, nie je útoku naklonená. Rovnako nestoja po boku USA ani Rusko a Čína a takmer nik z arabského sveta. Ako jediný spojenec sa ukazuje Izrael, ale jeho účasť na riadnej vojenskej akcii je málo pravdepodobná, iba ak by Šaron odpovedal na možný iracký útok na Izrael.
Generál Wesley Clark ukazuje Bushovi cestu, ako by mohol zapojiť do operácie spojencov v NATO. Ak by totiž USA požiadali alianciu o poskytnutie pomoci, lebo cítia ohrozenie, museli by spojenci zareagovať podľa článku 5 washingtonskej zmluvy a do akcie vstúpiť!
Prvý raz od vzniku NATO bol článok použitý minulý rok po teroristických útokoch na New York a Washington. Naplnil sa tak obsah piateho článku o tom, že útok na jednu členskú krajinu NATO je útokom na celú alianciu.
Generálove návrhy zapadajú do širšej debaty, ktorá prebieha v Amerike. Podľa prieskumov verejnej mienky vojenskú akciu proti Iraku podporuje takmer 70 percent Američanov, ale napriek tomu sa vynára čoraz viac pochybností, či sa do akcie vôbec pustiť.
„Irak, to nie je Haiti ani Grenada. Tam sme mohli zakročiť a po pár hodinách bolo po všetkom. Toto je Irak, krajina, kde má tyran k dispozícii polmiliónovú armádu!“ hovorí demokratický senátor Dick Durbin.
Republikánsky senátor Chuck Hagel, ktorý patrí v súčasnosti medzi politické hviezdy, dodáva: „Osobne sa obávam následnej destabilizácie celej oblasti. Ak do Iraku pôjdeme, musíme mať najskôr odpovede na množstvo otázok spojených s tým, čo sa bude diať po odstránení Husajna.“
Zatiaľ sa návrh generála Wesleyho Clarka o plnom zaangažovaní NATO do prípadnej vojny s Irakom zdá najrozumnejším riešením. Pokiaľ však Bush nebude mať na väčšinu otázok rozumné odpovede, do akcie sa zrejme tak rýchlo nepustí. Navyše to nebude môcť urobiť bez súhlasu Kongresu a v ňom sú názory na operáciu zatiaľ až priveľmi rozdielne.
MICHAL HAVRAN