
Kim Čong-il v ruskej pohraničnej stanici Chasan rýchlo zamával a vybral sa za Putinom. FOTO - REUTERS
Severokórejský prezident Kim Čong-il opäť sadol do svojho obrneného vlaku a vyrazil na cestu do Ruska. Čo to znamená? Pre ruských občanov obavy, že kvôli nemu opäť budú ako minulý rok meškať vlaky. V Spojených štátoch zasa budú pozorne sledovať ruského prezidenta Vladimira Putina, za ktorým neobmedzený vládca komunistickej dynastie mieri.
Program neoficiálnej návštevy Kim Čong-ila je zostavený podľa overených receptov. V zbrojovkách v Komsomoľsku na Amure si pozrie ponorky a stíhačky. Po návšteve Chabarovska sa všetko skončí v piatok stretnutím s Putinom.
Zaujímavé bude sledovať najmä Putina, ktorý po 11. septembri dostal rusko-americké vzťahy na doteraz najlepšiu úroveň. Na čom sa dohodne s prezidentom štátu, ktorý George Bush zaradil do osi zla spolu s Irakom a Iránom?
Kimovia a veľmoci
Na rozdelenom Kórejskom polostrove má svojho Kima Rusko aj Američania. Spojené štáty majú v juhokórejskom Soule Kim Te-džunga, nositeľa Nobelovej ceny za mier, ktorú dostal za rozbehnutie mierových rozhovorov so severnými susedmi.
Rusi sa teraz po desaťročí vracajú ku komunistickej severnej Kórei, na ktorú v deväťdesiatych rokoch po rozpade Sovietskeho zväzu nemali čas a najmä peniaze. Putin má však na rozdiel od Jeľcina, ktorý v úrade mocensky aj fyzicky chradol, ambíciu spraviť z Ruska opäť svetovú veľmoc. A pomôcť mu pritom môže aj severokórejský Kim - komunista, diktátor. Na stretnutí s Putinom sa má hovoriť o ekonomickej spolupráci na obnove hospodársky úplne mŕtvej KĽDR, ale pre Putina asi bude dôležitejší politický rozmer stretnutia.
Kórejský polostrov je na oboch stranách 38. rovnobežky strážený obrovským množstvom zbraní. Mohol by sa stať vhodným miestom, na ktorom by si ruský prezident postavil politický pomník. Ako zástupca krajiny, ktorej vrátil zásadný geopolitický význam.
Minulý mesiac poslal Putin ministra zahraničných vecí Ivanova na obe strany rozdeleného polostrova, čo analytici považujú za významný signál, že sa mieni vážne podieľať na zjednotení Kórey. Oba kórejské štáty práve začali ďalšie mierové rozhovory a Putin chce byť spolu s Američanmi pri hľadaní dohody.
Iracká karta
Putin však nespolupracuje len s touto krajinou zla. Pred mesiacom Moskva oznámila, že bude s Iránom spolupracovať v oblasti jadrovej energie. S ešte väčšou nevôľou vo Washingtone zaznamenali, že Moskva sa dohodla aj s Irakom. S Bagdadom dohodla desaťročný plán ekonomickej spolupráce v hodnote 40 miliárd amerických dolárov. Rusi Američanom jasne ukazujú, že majú aj svoje vlastné zámery.
„Možno to je uvážené, určite je to prefíkané,“ povedal hlavný politický analytik ruského Inštitútu svetového hospodárstva a medzinárodných vzťahov Georgij Mirskij v rozhovore pre rádio Echo Moskvy. Spolupráca sa má týkať ropného priemyslu, zavlažovania, poľnohospodárstva, dopravy a energetiky. Či sa uskutoční, je podľa ruských analytikov otázne - oveľa dôležitejší je politický signál, ktorý smeruje do Washingtonu v čase, keď sa útok na Irak považuje za už takmer hotovú vec.
MAREK CHORVATOVIČ