
Ministri Pavel Koncoš a Ištván Harna na včerajšej koaličnej rade ešte predtým ako Koncoš rokovanie opustil.
FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
Od minulej stredy sa koaliční partneri sporia o spôsob vyrovnania zostávajúceho ruského dlhu. Minister Hajnovič predložil návrh, aby sa časť dlhu odpísala jednorazovým finančným vyrovnaním. Návrh vetoval minister spravodlivosti Ján Čarnogurský. Podľa neho je takéto deblokovanie nevýhodnejšie ako dovoz tovarov. Za nedôveryhodného považuje aj navrhovaného sprostredkovateľa. Ten má dlhovať veľké sumy peňazí v rôznych krajinách. Sprostredkovateľom by mala byť podľa medializovaných informácií česká firma FID Group.
Zatiaľ sa nedohodli
Strany vládnej koalície sa mali o spôsobe deblokovania dohodnúť na včerajšej koaličnej rade. Ešte pred začiatkom ju však opustili SDĽ a SOP, ktoré požadovali schválenie Európskeho zákonníka sociálneho zabezpečenia. To ostatné strany odmietli. Podľa premiéra sa otázka deblokácií v stredu uzavrie bez ohľadu na to, či sa strany zhodnú, alebo nie. „Ak nebude konsenzus, budeme hlasovať,“ povedal.
Minister Hajnovič nechce svoj návrh konkretizovať. Podľa dostupných informácií by sa malo finančné vyrovnanie týkať 510 miliónov dolárov. Za odpísanie tejto sumy z ruského dlhu by Slovensko dostalo približne sedem miliárd korún.
Podľa premiéra sa zdá, „že ruská strana ma vôľu ísť ešte trocha nižšie.“ Potom by sa odpísalo 460 miliónov dolárov a tovarové deblokácie by predstavovali 450 miliónov dolárov.
Podľa predsedu SDĽ Pavla Koncoša je jeho strana za to, aby bol objem tovarových a peňažných deblokácií v rovnakej výške. Chce tiež preskúmať, či nie je možné zvýšiť výnos z odpísaného dlhu na 35 alebo 36 percent namiesto 30 percent navrhnutých ruskou stranou.
Česká cesta
Diskusia o možnosti odpísania časti dlhu sa spustila potom, ako s týmto riešením prišla česká vláda. Tá začiatkom októbra podpísala trojstrannú zmluvu so švajčiarsko-gruzínskou firmou Falkon Capital a s ruskou vládou o odkúpení podstatnej časti dlhu Ruska (2,5 z 3,6 miliardy dolárov) za 20 percent. Český štátny rozpočet by to malo obohatiť o takmer 21 miliárd korún. Kritizovaným momentom českého príkladu je pozadie sprostredkovateľskej firmy Falkon. České médiá upozornili na jej pochybné vlastníctvo, časté striedanie sídla a možnosť prepojenia na ruské mafiánske kruhy.
TOMÁŠ KURTANSKÝ