„Prečo by aj žena z domácnosti nemohla vstúpiť do politiky? Vystupovať na verejnosti sa dá naučiť,“ hovorí Lissete Dekkerová z Inštitútu pre verejné otázky a politiku v Holandsku, ktorá nedávno pobudla na Slovensku. Súhlasí však, že ženy, ktoré sa na to chcú dať, musia vedieť prejaviť svoje schopnosti a mali by sa trénovať, aby získali skúsenosti a vedeli vystupovať pred ľuďmi, odpovedať na otázky, komunikovať s médiami.
Slovenské ženy ešte nemajú dosť odvahy, aby „len tak“ vstupovali do verejného života. Je to vidieť aj v nízkom zastúpení žien v parlamente - zo 150 poslancov je ich len 18. Mnohé sú presvedčené, že prostredie, kde sa rozhoduje a kde je prevaha mužov, je príliš agresívne, tvrdé, súťaživé. Odrádza ich to, ale na druhej strane si uvedomujú, že pokiaľ ich bude na najvyšších postoch naďalej tak málo, neovplyvnia nič podstatné.
„Zistili sme, že záujem žien o politiku je veľmi veľký. Chcú byť pri tom, chcú, aby aj ony rozhodovali, zaujíma ich dianie, chcú diskutovať,“ hovorí Ľubomíra Slušná, ktorá stála pri zrode neformálneho ženského hnutia Urobme to! Medzi jeho zakladajúcimi členkami sú Alena Heribanová, Zita Furková, Elvíra Chadimová, Ivana Christová či Helena Woleková.
Na šéfovanie sa treba pripraviť, o tom je presvedčená aj vicepremiérka Mária Kadlečíková. „Učila som na univerzite personálny manažment, ako odolávať stresu, ako vystupovať sebavedome. Aj vo funkcii podpredsedníčky vlády som potrebovala občas poradiť, najmä od mediálnych expertov, pretože pre ženu nie je jednoduché pôsobiť v takýchto vysokých funkciách.“
Žene podľa nej oveľa viac záleží na tom, aby aj partneri po rokovaní mali pocit výhry, hoci vyhrá ona. Dôležité je podľa nej ešte čosi, „ženy musia dbať aj o to, ako vyzerajú. Pre ženu v politike pracuje aj imidž“.
Každý politik, muž či žena, si musí podľa moderátorky Aleny Heribanovej vybudovať tím, musí mať poradcov, expertov, aby obstál v konkurencii.
TÁŇA RUNDESOVÁ