
Slovenskí ženisti, korí sa chystajú do Afganistanu, sa včera lúčili na Sliači. Všetci vojaci, ktorí sa na misii zúčastňujú, sú dobrovoľníci a profesionáli. Záujem o účasť na misii dvojnásobne prevýšil dopyt. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
SLIAČ - Podrobnosti presunu 40 slovenských príslušníkov ženijnej jednotky do Afganistanu sú prísne tajné. Nie je známy termín ani spôsob prepravy vojakov na afganské letisko Bagram, kde bude slovenská jednotka zabezpečovať opravu pristávacej a vzletovej dráhy.
Jediné známe informácie hovoria, že preprava jednotky na etapy sa skončí 27. augusta a pohotovosť sa začína o dva týždne neskôr. Ženisti budú v Afganistane šesť mesiacov, minister obrany Jozef Stank však včera na leteckej základni Sliač nevylúčil, že sa ich pobyt predĺži. Aj toto je dôkaz, že „preberáme zodpovednosť za bezpečnosť sveta“, povedal Stank.
Bezpečnostné opatrenia vrátane požiadavky, aby médiá nezverejňovali detailné zábery ženistov, podľa našich informácií vyplynuli z nepríjemných skúseností rodinných príslušníkov poľských vojakov, ktorí už v Afganistane pôsobili. Minister Stank pripustil, že dôvodom utajovania niektorých podrobností misie je aj bezpečnosť.
Počíta sa aj s bezpečnosťou rodinných príslušníkov. „Nezverejňujme mená a tváre, lebo to, čo sa prezentuje v televízii, môže ísť kdekoľvek a potom by už títo ľudia mohli byť ohrození,“ povedal náčelník generálneho štábu Milan Cerovský, ktorý rokoval s poľskou stranou.
SME zaujímalo, či ministerstvo obrany pri rokovaniach otvorilo aj otázku možného obchodu so zbraňami pre novú afganskú armádu. Podľa Stanka sa o týchto otázkach nerokovalo, pripustil však, že podobné požiadavky sa môžu objaviť. „V najbližších rokoch počítame s istou redukciou mobilizačných zásob, ale aj zbrojnej a logistickej techniky, takže potencionálne priestor existuje.
Vyslanie jednotky je výsledok požiadavky americkej strany, ktorú schválila vláda aj parlament. Náklady na misiu budú 80 až 100 miliónov korún. Platy ženistov sa pohybujú do dvetisíc dolárov mesačne. Aj napriek prevládajúcemu strachu rodín z pobytu našich profesionálnych vojakov vAfganistane boli pri rozhodovaní silným argumentom najmä peniaze.
V mierových misiách po celom svete pôsobí 780 a pod velením NATO 180 slovenských vojakov. Americká operácia Trvalá sloboda je zameraná na likvidáciu zvyškov teroristickej siete al-Káida a bývalého afganského vládnuceho hnutia Taliban.
Prezident Rudolf Schuster včera krátko po slávnostnom nástupe slovenskej jednotky zdôraznil, že ide o historicky prvú bojovú akciu pod vedením USA, na ktorej sa vojaci slovenskej armády zúčastnia. „Ide o konkrétnu protiteroristickú akciu, nie o stavebnú záležitosť, kde by sme podľa niektorých ľudí mali poslať stavebnú firmu,“ povedal.
DANIEL VRAŽDA