
Abú Nidal na archívnej snímke z roku 1982. FOTO - REUTERS
Fatah - revolučná rada (FRC) spáchal samovraždu. Palestínska strana správu o Nidalovej smrti oficiálne nepotvrdila. Podľa arabskej televíznej stanice al-Džazíra ale Nidala zavraždili.
Abú Nidal (Otec boja), vlastným menom Sabrí Banna, v roku 1974 opustil organizáciu Fatah palestínskeho predáka Jásira Arafata a v neprítomnosti ho údajne odsúdili na trest smrti. Potom, čo Organizácia pre oslobodenie Palestíny (OOP) uznala právo Izraela na existenciu, vyzval Abú Nidal na zavraždenie Arafata, ktorého obvinil z „velezrady“ palestínskeho ľudu a arabského sveta.
Abú Nidala Spojené štáty považovali za jedného z najnebezpečnejších teroristov sveta, ktorý až do svojej smrti riadil skupinu ANO (Organizácia Abú Nidala). Táto organizácia je známa aj ako Revolučná arabská rada, Arabské revolučné brigády, Čierny september alebo Revolučná organizácia socialistických Moslimov.
Abú Nidala Západ podozrieval zo série krvavých atentátov v Európe či na Blízkom východe. Hlavným cieľom tejto skupiny bolo takmer vždy podmínovanie akéhokoľvek úsilia o zmier medzi Izraelom a arabskými krajinami.
Počas svojej „teroristickej“ kariéry Nidal zorganizoval útoky v 20 krajinách. Medzi hlavné ciele okrem západných krajín a Izraela patrili aj umiernení Palestínčania, neskôr Organizácia za oslobodenie Palestíny alebo niektoré arabské krajiny. Medzi najznámejšie útoky patria atentáty na letiskách vo Viedni a Ríme v decembri 1985, synagóga Neve Šalom v Istanbule v roku 1986, únos lietadla Pan Am v pakistanskom Karáčí v septembri 1986 alebo únos výletnej lode z gréckeho prístavu Poros v júli 1988. Nidala podozrievajú aj z vraždy jordánskeho diplomata v Libanone v januári 1994. Celkovo má vraj na svedomí okolo 900 životov.
Po konflikte s Arafatom sa Nidal stiahol do Líbye a odtiaľ do Iraku. S irackým diktátorom Saddámom Husajnom mal výborné vzťahy až do chvíle, keď ho Bagdad začal v roku 1988 podozrievať zo spolupráce so sýrskymi spravodajskými službami. V roku 1998 sa ale s Husajnom „udobril“ a opäť sa vrátil do Iraku. Saddám poskytoval Nidalovým prívržencom výcvik, špionážne informácie a údajne aj zbrane.
(taa, čtk)