V nedeľu v noci sa na stretnutí izraelskej a palestínskej delegácie v Tel Avive stal z plánu „najprv Gaza“ plán „najprv Gaza a Betlehem“. Obe strany sa dohodli, že izraelská armáda sa stiahne z pásma Gazy a Betlehema na západnom brehu a Palestínčania podniknú kroky na zastavenie násilia v týchto oblastiach. Po odchode izraelskej armády prevezmú kontrolu nad Gazou a Betlehemom palestínske bezpečnostné zložky. Podľa palestínskych zdrojov sa sťahovanie izraelskej armády malo začať včera večer v Betleheme. Izrael prisľúbil zmiernenie reštrikcií a zlepšenie prístupu k pomoci v mestách, v ktorých sa plán bude uplatňovať.
V nedeľu dosiahnutá dohoda je prvým významnejším krokom na zmiernenie napätia v posledných mesiacoch. Dohoda sa rodila ťažko a spochybňovali ju obe strany. Pochybnosti napokon trvajú ďalej.
Zásadnou otázkou zostáva, či bude palestínska autonómia skutočne schopná zabrániť tomu, aby z oblasti pod jej kontrolou neprichádzali páchatelia útokov na Izraelčanov.
Bývalý šéf preventívnej bezpečnosti na západnom brehu Džibril Radžúb to vidí skepticky. „Palestínske bezpečnostné agentúry na západnom brehu. Neverím, že tam môžu zohrať významnejšiu úlohu,“ vyhlásil. Pochybnosti posilňujú vyjadrenia radikálov z Hamasu a Islamského džihádu, ktorí dohodu odmietajú a označujú ju za „potvrdenie izraelskej okupácie a sprisahanie s cieľom zastaviť intifádu“. Podľa hovorcu Hamasu je celé načasovanie dohody z izraelskej strany „pokusom umlčať palestínske ulice pred očakávanou americkou operáciou v Iraku“. Ani jedna z týchto dvoch skupín nemá v úmysle ukončiť útoky na izraelských civilistov. Odmietavé stanoviská k dohode zaznievajú aj od Ľudového frontu za oslobodenie Palestíny (PFLP) a hnutia Fatah Jásira Arafata.
Proti dohode protestovali aj židovskí osadníci z Judey, Samárie a pásma Gazy. Podľa nich je plán najprv Gaza a Betlehem „rehabilitáciou palestínskej teroristickej reprezentácie“.
Na nočnom stretnutí delegácií vedených izraelským ministrom obrany Benjaminom Ben Eliezerom a palestínskym ministrom vnútra Abdulom Jahjom mali po prvý raz po mesiacoch novinári povolené fotografovať. Izraelskí analytici to dávajú do súvislosti so snahou Ben Eliezera získať body u ľavicových voličov pred voľbami predsedu Strany práce. Ben - Eliezerov namestník Weizman Širi však tvrdí, to malo posilniť dôveru verejnosti v dohodu - vrátane palestínskej.
PRE SME - JANA MIKUŠOVÁ, Haifa