
Na veľkú vodu sa včera pripravovali v Magdeburgu. FOTO - REUTERS
BERLÍN - Obrovské povodňové škody a prekonávanie dôsledkov záplav v Nemecku priostrujú pred septembrovými voľbami spor o financovaní obnovy spustošených oblastí. Gerhard Schröder varoval pred politickými trenicami a vyzýva celý národ k úsiliu vyrovnať sa s katastrofou.
Vláda sociálnych demokratov (SPD) a Zelených reaguje nezvyčajne razantne. V pozadí je hlavne výzva konzervatívneho kandidáta na úrad kancelára Edmunda Stoibera z uplynulého víkendu vyčleniť na prekonávanie problémov dodatočne najmenej dve miliardy eur. Získanie dodatočných prostriedkov si predstavuje zablokovaním množstva výdavkov zo štátneho rozpočtu a rôznymi presunmi v jeho rámci.
Vláda samotná nemá krátko po vypuknutí katastrofy doteraz jasnú predstavu, ale aktivitu opozície, ktorá nie je zodpovedná za rozdeľovanie prostriedkov, odmieta. „Teraz potrebujeme hlavne renesanciu pospolitosti, aby sme zmiernili a odvrátili dôsledky nešťastia,“ vyhlásil v nedeľu večer v televízii ARD kancelár Schröder. Opozičných kresťanských demokratov, ktorí vedú v predvolebných prieskumoch, obvinil, že z povodní vytĺkajú „bezpríkladný stranícky kapitál“.
Predovšetkým Zelení ministra zahraničia Joschku Fischera obhajujú ekologickú daň, ktorú začala vláda v minulých rokoch zavádzať. Opozícia ju však odmieta a verejnosť ju vníma hlavne v podobe drahých pohonných hmôt.
O ďalších možných formách náhrad škôd sa zatiaľ iba rozpráva.
Mnohí politici žiadajú napríklad jednorazový „povodňový poplatok“ od každého obyvateľa vo výške 10 až 15 eur. Kancelár Schröder ešte pred pár dňami nahlas uvažoval o predsunutí druhej etapy takzvaného paktu solidarity, z ktorého sa už od zjednotenia Nemecka v roku 1990 financuje zaostávajúci východ krajiny. Jeho kľúčovou súčasťou je 5,5-percentná prirážka k daniam z príjmu, ktorú majú Nemci platiť aj po roku 2005.
Hovorca vlády Uwe-Karsten Heye v nedeľu spochybnil, že by predsunutie druhej etapy paktu bolo riešením finančných ťažkostí následkom záplav. Minister financií Hans Eichel upozornil, že najskôr treba zistiť presný rozsah škôd, čo zrejme bude možné až po upokojení situácie v celom Polabí. „Strážca pokladne“ sa spolieha predovšetkým na presuny v štátnom rozpočte.
Pätica najnovších ankiet ústavov Emnid, Forsa, Allensbach a Infratest dimap a televízia ZDF ukazuje, že kresťanský blok CDU/CSU môže vo voľbách za mesiac získať 40 až 41 percent hlasov, zatiaľ čo SPD 33 až 36 percent.
(čtk)