
Dva dni a dve noci ukladali v Zohore k potoku vrecia s pieskom.
FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA – Európa je v šoku. Raffaelovu Sixtínsku madonu v Drážďanoch ohrozuje povodeň, stáročný Karlov most odolával prívalovým vlnám, v uličkách Českého Krumlova, mesta zapísaného do zoznamu Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, sú metre vody.
Katastrofálne záplavy postihli ďalšie historické mestá – nemecký Regensburg a Passau, rakúsky Salzburg, Steyr, Linz a ďalšie. Voda hrozila Bratislave, hrozí ďalším mestám.
„Obnova niektorých svetovo chránených pamiatok možno potrvá celé roky,“ píše v správe o povodniach v Čechách denník Financial Times. Okrem škôd na historických a kultúrnych pamiatkach v miliardových číslach odhadujú experti škody na hospodárstve, ekonomike, majetku firiem i obyčajných ľudí.
Prírodná katastrofa môže pomôcť tomu, že región, ktorý často rozdeľujú politické spory, sa zjednotí. „V posledných mesiacoch sme vo všetkých týchto krajinách zažili podivný mumraj. Ozývali sa nacionalistické hlasy a výkriky, vyhrabávali sa kostlivci a strašidlá minulosti. Ale teraz si ľudia uvedomujú, že sú rovnako postihnutí – nech už sú to Česi, Nemci, Slováci, Maďari,“ hovorí Karel Schwarzenberg, potomok starého stredoeurópskeho šľachtického rodu. „Dúfam, že si uvedomia, čo sú naozaj priority v tomto živote. Prišla chvíľa odložiť staré spory a spolu sa dať do práce.“
Európa si uvedomuje, že musí spolupracovať. Ak Česi zanedbajú potrebné opatrenia na dolnom toku Labe, postihne to Nemecko, rovnako môže spôsobiť katastrofu, ak nebudú spolupracovať Rakúsko, Slovensko a Maďarsko na Dunaji.
Nemecký kancelár Gerhard Schröder, ktorého krajina prežíva záplavy storočia, urýchlene zvolal do Berlína „povodňový“ summit. Pozval naň premiérov Česka, Rakúska a Slovenska, rokuje sa aj o účasti premiérov Poľska a Maďarska. Prísť má aj predseda Európskej komisie. Téma: koordinácia pri zabraňovaní záplavám a odstraňovaní škôd.
Západná Európa si zároveň uvedomila, že k nej neoddeliteľne patrí aj jej východná a stredná časť. Európska únia pristúpila k Českej republike ako ku krajine, ktorá do nej patrí. Do Prahy včera priletel predseda Európskej komisie Romano Prodi. Z vrtuľníka sa na vlastné oči presvedčil o skaze, ktorá postihla mesto. Vzápätí prisľúbil okamžitú pomoc únie vo výške takmer 58 miliónov eur na opravu ciest, kanalizácie a ďalšej infraštruktúry. „Európska únia pomôže Českej republike, akoby už bola jej členským štátom. Rozšírenie sa stalo faktom,“ povedal český premiér Vladimír Špidla.
Solidarita do strednej Európy prichádza zo všetkých strán – Švédsko a Dánsko poslalo do Prahy konvoj nákladných áut s pomocou za 100 000 eur, z Francúzska prišlo 200 motorových čerpadiel. Herecká hviezda Sean Connery emotívne opisoval pre svetové televízie solidaritu ľudí z celého sveta pri záchrane Prahy.
Schwarzenberg, vyštudovaný lesný inžinier, hovorí, že by katastrofa zároveň mala priviesť ľudí k pokore. „Mali by si uvedomiť, že tá nesmierna pýcha, ktorá nás posadla v súvislosti s technickým pokrokom v posledných desaťročiach, by mala mať svoje medze. Musíme počítať s prírodou a pracovať s ňou tak, aby sa takéto niečo nestávalo. Zabetónovanie miest nič nerieši,“ hovorí.
Od politikov očakáva, že sa poučia. „Ak by sa tak stalo, tá povodeň by mohla mať aj isté pozitívne dôsledky. Takéto krízy to niekedy dokážu. Len dúfam, že si to naši mocipáni uvedomia.“