* Už po desiaty raz sa v kaštieli v Dolnej Krupej neďaleko Trnavy dnes a zajtra stretnú priaznivci dychovky na slávnosti dychových hudieb a mažoretiek Slovenska Dychfest 2002. Oproti predchádzajúcim ročníkom sa slávnosti líšia iba minimálne. V sobotňajšom galaprograme sa po prvý raz predstaví dychová hudba nemeckej menšiny (DH) Grossturwaller Musikanten z Maďarska a malé zmeny sa vyskytli v cenách za vyžrebované vstupenky divákov, ktoré budú žiaľ o niečo skromnejšie.
Festival otvoria dnes 16.30 h koncertom pred tamojším obecným úradom, kde sa predstaví Nemšovanka, Dolnokrupanka, zahraničný hosť Grossturwaller Musikanten a mažoretky CVČ Domino z Nitry. Na pódiu mladých pri fontáne bude od 17.00 h koncertovať Vištučanka. Prvý slávnostný galaprogram o 18.00 odštartuje v areáli kaštieľa ženská spevácka skupina Dolnokrupanka, po ktorej sa opäť predstavia dychové súbory a mažoretky z otváracieho koncertu. Po oba festivalové dni bude divákov vtipným rozprávaním zabávať herec Viliam Polónyi a spevácko-humorná ženská skupina Mrchane z Bánovca. Tradičnú večernú zábavu o 21.00 nazvali Veselo pri dychovke alebo priatelia si hrajú.
V nedeľu bude festival pokračovať o 10.00 slávnostnou svätou omšou. Neskôr divákov zabavia mažoretky z Prievidze, mladí sólisti-inštrumentalisti, detská dychovka Dolnokrupanček, Galaxia z Hrádku a Maguranka z Kanianky. Na záver programu sa predstaví Nadličanka a DH Ivanka, ktorá si tento rok pri príležitosti 120. výročia svojho vzniku odnesie za dlhoročnú reprezentáciu aj ocenenie Združenia dychových hudieb Slovenska (ZDHS) a Národného osvetového centra (NOC). Rovnako si z festivalu odnesie cenu aj dirigent František Fekete za výchovu mladých talentov. Večerným ohňostrojom o 20.20 festival vyvrcholí.
PEZINOK
* V Pezinku sa počas soboty a nedele bude konať zaujímavá akcia – Pezinský Permoník. Už o deviatej hodine sa začína bohatý program. Okrem rôznych súťaží v pouličnom ryžovaní zlata sa bude konať aj vernisáž výstav Zo života baníkov a Kresby a maľby minerálov Juraja Prohácku, prednáška o dejinách baníctva v Pezinku, exkurzia po baníckom náučnom chodníku a premietanie filmu Na baňu klopajú, ktorý sa nakrúcal v pezinských baniach. V sobotu o 18.00 h predstavia organizátori novozaložený Malokarpatský banícky spolok Šachtág. Od 20. hodiny bude koncert v štýle world music.
STREČNO
* V sobotu medzi 9. a18. hodinou sa na hrade Strečno medzi Žilinou aVrútkami uskutoční 5. ročník Hradných hier Žofie Bošňákovej. V programe vystúpi skupina historického šermu Bojník, sokoliarska skupina sv. Bavona, dobová gitarová hudba a mím Miroslav Kaspryk.
* Sedemdesiatročnú históriu budovy pobočky Národnej banky Slovenska v Banskej Bystrici prezentuje výstava, ktorú sprístupnili v jej priestoroch. Dokumentuje aj doteraz nezverejnené materiály o presune drahých kovov po vypuknutí SNP z Kremnice cez Gergelyho tunel do trezorov vtedajšej banskobystrickej Slovenskej národnej banky a premiestnenie štyroch ton menového zlata v roku 2000 z Českej republiky na úschovu do Banskej Bystrice, čo dostala SR ako svoj podiel po vyrovnaní sa s bývalou federáciou. Návštevník výstavy sa dozvie z ôsmich panelov, že v uvedenom objekte, zapísanom v ústrednom zozname kultúrnych pamiatok, sídlili vždy banky. Fotomateriály mu priblížia aj kolkovanie federálnej meny v roku 1993 a prestavby historickej budovy.
Vzácny je najmä jej pôvodný projekt profesora Ladislava Škřivánka z Prahy z roku 1930, ako aj mnohé jeho úpravy a uvažované návrhy poslednej prestavby z roku 1990. Na každom paneli sú bankovky z toho-ktorého obdobia, lebo činnosť národnej banky sa vždy spájala s emisiou peňazí. Medzi trojrozmernými exponátmi v štyroch vitrínach si zaslúži pozornosť drevená doska so špeciálnymi otvormi, používaná v minulosti na počítanie mincí, a kolkovací stroj, vyvinutý v roku 1993 v BAZ. Súčasťou vernisáže bolo aj umiestnenie obrazu Milana Rastislava Štefánika v zasadačke, ktorý našli v podkroví budovy v roku 1990 a na istý čas ho zapožičali slovenskému veľvyslanectvu v Paríži.
TELGÁRT
* Spev mužov a žien z Telgartu patrí k skupine svojráznych prejavov na Horehroní. Zrodil sa zo vzájomného vplyvu chrámového (viachlasného, gréckokatolíckeho) a ľudového spevu, tak ako vo viacerých gréckokatolíckych obciach pod Kráľovou hoľou. Tento svojrázny viachlasný spev výrazne ovplyvňoval pri rôznorodých ľudských kontaktoch ľudí aj spev v obciach, v ktorých prevládalo iné náboženstvo.
V tejto najvýchodnejšej obci Breznianskeho okresu organizujú v sobotu a nedeľu už VIII. ročník festivalu viachlasného chrámového a ľudového spevu Ozveny staroslovienčiny pod Kráľovou hoľou. Festival otvoria dnes predpoludním „Privítaním pri prameni Hrona“, pokračovať bude spoločný program „Ozveny slovenského sveta“ na Kráľovej holi prehliadkou chrámových spevov v gréckokatolíckom kostole a programom venovaným baladám, ľudovým piesňam o úmrtí, smrti a zabití a liturgickým piesňam s názvom „Keď sa s vami rozlučujem“ v miestnom kultúrnom dome. Vyvrcholením prvého festivalového dňa bude slávnostný program „Ozveny života.“ Účastníci – speváci tohto podujatia budú spoluúčinkovať i na nedeľňajšej svätej liturgii v gréckokatolíckom kostole. Medzi sprievodné podujatia festivalu jeho organizátori zaradili aj fotografickú výstavu „Dejinná udalosť gréckokatolíkov na Slovensku. (tasr, sita, aha, ak)