krétnejšie a nestačí vám len pasívne prijímať informácie možno by vás zaujala špecifická sebapoznávacia činnosť: Otestujte sa!
Test môže byť nezáväzná hra, ale aj súčasť prípravy na vážny životný krok
Testy sa už dávno stali každodennou súčasťou nášho života. Testuje sa všetko - od jogurtov, cez autá, až po výrobné procesy a vzťahy - a z rôznych dôvodov. Objektom testovania sú samozrejme aj ľudia: rôzne druhy testov pomáhajú psychológom posúdiť váš psychický stav a možnosti, keď sa im prídete zveriť so svojimi problémami. Učitelia, výchovní poradcovia a vychovávatelia testujú inteligenciu, predstavivosť, schopnosť primerane posúdiť situáciu a mnohé iné schopnosti svojich zverencov, aby im vedeli kompetentne poradiť pri voľbe povolania, ďalšieho štúdia, alebo aj preto, aby si zmapovali "terén" pred zavedením novej vyučovacej metódy. A nezriedka sa stane, že si vás v rámci konkurzu otestuje váš nádejný zamestnávateľ. Zatiaľ čo deti považujú testy za hru a väčšinou sa testujú rady (najmä keď sa môžu pritom trošku uliať zo školy), pre dospelého človeka, ktorý sa uchádza o zamestnanie, môžu byť zdanlivo nezmyselné otázky niektorých testov nepríjemným prekvapením, ktoré vystupňuje jeho nervozitu a zníži tak jeho schopnosť úspešne zvládnuť vstupný pohovor.
Aby vás nezaskočilo vlastné neznáme "ja"
Odborníci však tvrdia, že takejto situácii sa dá predísť - na akékoľvek testovanie sa môžete do istej miery pripraviť. Vybrať si pritom môžete z mnohých publikácií v kníhkupectvách, knižniciach a na počítačoch aj podľa toho, ktorú stránku svojej osobnosti si želáte preveriť.
Najznámejšie a donedávna najrozšírenejšie sú takzvané IQ testy a mnohí ľudia dokonca ani iné testy nepoznajú alebo si myslia, že raz namerané IQ je nemenná hodnota a že je priamo úmerná vzdelaniu. Psychológovia však upozorňujú, že výška IQ vyjadruje iba to, o koľko sa odchyľujete od priemeru (ak má napríklad desaťročné dieťa IQ 130, neznamená to ešte, že je múdrejšie ako priemerný dospelý, ale iba to, že asi o 30% prevyšuje schopnosťami svojich rovesníkov). A väčšina z nich tiež tvrdí, že takéto testy sú platné iba v rámci kultúry, v ktorej boli postavené a že dobre postavený inteligenčný test by nemal zahŕňať vplyv vzdelania. Podľa odborníkov je však pravdepodobné, že ak je niekto veľmi šikovný v nejakej oblasti, pravdepodobne bude dostatočne dobrý aj v iných smeroch
Nepodliehajte panike, ak ste v jednom teste pohoreli! V inom môžete dopadnúť výborne
Ak však chceme ohodnotiť osobnosť človeka komplexnejšie, musíme použiť aj iné metódy ako klasické IQ testy. Preto sa dnes stále viac hovorí o rôznych druhoch inteligencie - hitom je napríklad tzv. emocionálna inteligencia.
Dnes nás už obklopuje toľko informácií, že ťažko možno od niekoho očakávať, že sa zorientuje v každej oblasti života - jeden vie napríklad vyrobiť perfektnú stoličku, ale nedokáže ju predať alebo naučiť tomuto remeslu druhého, inému zase nabehne husia koža pri pohľade na kladivo, ale bez problémov dokáže presvedčiť Eskimáka, že sa mu zíde najnovší model chladničky. Pre spokojnosť jednotlivcov a čo najlepšie fungovanie spoločnosti je preto dobré, keď každý robí to, čo vyhovuje jeho schopnostiam. To, čo dokážeme vyplýva pritom nielen z našich genetických daností, ale aj z množstva ďalších vplyvov - napríklad rodinného, sociálneho a kultúrneho zázemia, vzdelania.
Využite všetko, čo vám pomôže nájsť si vhodné miesto v živote
Niektoré testy sú postavené iba ako hra a ich cieľom je skôr vás zabaviť prípadne vyprovokovať k hlbšiemu zamysleniu nad sebou samým, iné sú vystavané profesionálne, ich výsledok je hodnoverný.
Múdra rada znie: poznaj sám seba! A môže to byť práve test, ktorý vám ukáže, čo je vaša silná stránka a naopak v akom odvetví by ste rozhodne nemali zakotviť, alebo vás upozorní na to, ktorej stránke svojej osobnosti by ste sa mali hlbšie venovať, aby ste boli sám so sebou spokojní a našli si primerané miesto v živote.