S rozmáhajúcou sa výstavbou hlavne v mestách ubúda zelených plôch. Výsadba novej zelene nebýva bez problémov a nie je ani lacná. Jeden zo spôsobov, ako sa dá zeleň vrátiť späť, je známy už dlhý čas - sú to tzv. zelené strechy. V minulosti ich budovaniu bránila nedostupnosť špeciálnych materiálov a technológií, ktoré by zabránili hlavne zatekaniu takýchto striech.
So založením zelenej strechy by sa malo rátať už v stavebnom projekte a pochopiteľne, že by ju mala budovať odborná firma. Za istých okolností - napríklad na rovnej streche garáže - by sme si ju za dodržania určitých podmienok, mohli vybudovať aj sami. Základom úspechu je hydroizolácia odolná proti poveternostným vplyvom, ÚV-žiareniu a ozónu, ktorá by mala mať rozmery strechy, aby bol povrch pokrytý bez jedinej štrbiny. Na hydroizolačnú fóliu sa dáva ochranná geotextília /hrúbka 3 až 4 mm/, ktorá chráni pod ňou ležiacu fóliu a vsakuje vodu.
Nasleduje drenážna vrstva zo štrku či piesku, špeciálna filtrovacia tkanina a na ňu sa dáva rôzne hlboký substrát. Nie je to klasická záhradná zemina, ale používajú sa rôzne typy tzv. trvalých zmesí z keramických granulátov, sterilných ílov, drvenej lávy a pod. Do takéhoto substrátu sa sadia vhodné rastliny. Ich výber je dôležitý, pretože iné rastliny sa hodia pre strechu na náveternej strane, tienistej severnej strane alebo oslnenej južnej strane.
Výhodou zelenej strechy je to, že strešnú konštrukciu cháni pred účinkami slnečného žiarenia a pred výkyvmi teploty, znižuje náklady na údržbu strechy, zachytáva prach z ovzdušia a produkuje kyslík.
Nezanedbateľná je aj estetická funkcia, zelená strecha pôsobí ako protihluková izolácia a priestory pod ňou chráni proti nadmernému ohrievaniu v lete či ochladzovaniu v zime.
V západnej Európe, ktorá má so zakladaním zelených striech oveľa viac skúseností sa ujalo delenie strešnej zelene na dve skupiny:
* Extenzívna strešná zeleň sa zakladá na strechách s nízkou nosnosťou (od 60 kg/m3 do 300 kg/m3) a na plytkých vrstvách substrátu. Na výsadbu sa používajú rastliny , ktoré sú odolné, nenáročné a majú schopnosť rozrastať sa do plochy. Extenzívne zelené strechy sú nenáročné na údržbu, väčšinou ich stačí raz za rok skontrolovať, prihnojiť a vyčistiť odtoky.
* Intenzívna strešná zeleň sa zakladá na veľmi hrubých vrstvách substrátu /od 30 do 100 cm/, strešná konštrukcia preto musí mať k tomu úmernú nosnosť. Tento typ strechy musí byť tzv. pochôdzny - počíta sa s tým, že na nej budú ľudia odpočívať či záhradníčiť ako na obvyklej záhradke. Pri takejto strešnej zeleni sa využívajú aj kry a stromy a jej údržba je omnoho náročnejšia - predovšetkým čo sa týka polievania a hnojenia.
podľa Střecha nad hlavou
foto: H. Jantra, Balkóny, terasy, strešné záhrady
vydavateľstvo Nezávislosť