Každý dospelý človek sa pri budovaní vlastného rodinného zázemia snaží zabezpečiť si čím skôr ,,strechu nad hlavou„. V prenesenom význame je nám tento výraz blízky, veď naznačuje domov, tvorbu bytu alebo domu. Ako je však s reálnou strechou? Pred každým, kto si ide postaviť vlastný rodinný dom, vyvstane otázka: ,,Aká strecha je preň najvhodnejšia?“
Strecha sa dá charakterizovať ako ochranná konštrukcia nad posledným podlažím domu, ktorá sa skladá z nosnej kon-štrukcie a zo strešného plášťa. Strešný plášť chráni dom pred poveternostnými vplyvmi, zabezpečuje požadované vnútorné prostredie a strešná konštrukcia prenáša zaťaženie strešného plášťa.
Hlavným dôvodom, prečo sa voľakedy používali ploché alebo výlučne šikmé strechy boli najmä klimatické podmienky. Stručne povedané, ploché strechy sa uplatňovali v krajinách s malými zrážkami a šikmé tam, kde sa rok nezaobišiel bez snehu a dažďa. Aj keď podnebie má podnes vplyv na regionálnu architektúru, vyspelé technológie mnohé obmedzenia dokázali prekonať.
Mnohí laici, keď hovoria o streche, majú na mysli iba šikmé strechy s konštrukciou krovu. Šikmých striech a ich vzájomných kombinácií je viacero typov, no hovoriť iba o nich a opomenúť strechy ploché, by nebolo správne. Strechy delíme na dve základné kategórie a to sú šikmé a ploché strechy. Za ploché strechy sa rátajú strechy so sklonom krytiny od 0° do 10° a za šikmé tie, ktoré majú sklon 10° - 60°. Sklon strechy predurčuje aj typ vhodnej strešnej krytiny. Šikmých striech je viacero typov, najčastejšie sa používajú sedlové, valbové, polvalbové alebo stanové šikmé strechy. Na domoch v našich končinách nájdeme aj krížové alebo pultové strechy a sem-tam sa objavuje aj manzardový typ strechy. Podkrovné priestory bývajú presvetlené zo štítovej steny oknami, v strešnej rovine osadenými strešnými oknami alebo vikiermi. Vikiere slúžia aj na rozšírenie priestoru podkrovia.
Ploché strechy sa delia na pochôdzne a nepochôdzne. Pochôdzne strechy sa dajú upraviť na strešné terasy s vydláždeným aj zatrávneným povrchom. Takéto strechy sa dajú príjemne využívať aj na rekreačné účely. Presvetlenie priestorov pod plochou strechou sa dá zabezpečiť svetlíkmi rôznych tvarov, populárne sú plastové tzv. bubliny.
Na Slovensku zaznamenali výrazný návrat i všeobecnú obľubu šikmé strechy. Tento trend bol vyvolaný najmä šedou uniformitou bývania v panelových domoch a nedostatkom rôznorodých materiálov. Stavebníci dnes inklinujú k oblejším tvarom, vikierom, romantickým ozdobám a komplikovaným strechám.
Vzťah k šikmým strechám a podkroviam zrejme pretrval z minulosti aj z nasledovných dôvodov. Niekdajší nedostatok bytov niektorí ľudia riešili tým, že sa snažili získať neobývané podkrovia a tie si upravovali ako byty. Takéto bývanie sa do veľkej miery odlišovali od štandardných novopostavených panelových bytov, a tak núdzové riešenie bývania získalo punc výnimočnosti. Podkrovné bývanie ale nie je v zásade ideálnym bývaním. Sklon strechy znehodnocuje obytný priestor, nie je tam priamy kontakt s okolím, človek nevidí na zem, cez strešné okná je väčšinou vidno iba nebo a všetko nad horizontom. Pre tepelný komfort bývania v podkrovnom byte taký, aby bol porovnateľný s normálnym bytom, je vhodné použiť klimatizáciu. Klimatizácia značne zvyšuje náklady a napriek tomu nevytvára pre človeka celkom prirodzené prostredie. No a mnohé podkrovné byty sa zväčša upravovali v domoch, kde neboli výťahy, čo s pribúdajúcimi rokmi a zdravotnými problémami vekom každý človek pociťuje ako nedostatok.
Šikmá či plochá - ktorá je lepšia a vhodnejšia? Ak budete stáť pred touto dilemou, nechajte si poradiť architektom. Ten zosúladí okolie a vaše požiadavky na dom a súčasne aj na jeho strechu. Je potom vecou priorít jednotlivca i životného štýlu jeho rodiny, čo uprednostní. Bazén na strešnej terase sám vylúči možnosť šikmej strechy, rovnako ako požadované podkrovie nezaručí vo všetkých miestach podkrovnej miestnosti jej rovnakú výšku.
O streche sa niekedy hovorí aj ako o piatej fasáde domu. Strecha ukončuje budovu, je vnímateľná okolím, a teda sa dominantne podieľa na architektúre domu. *