Moderná, praktická a najmä účelne zariadená kúpeľňa dnes nezaberá iba minimum plochy v rodinnom dome či v byte. Jej rozloha je porovnateľná s hociktorou inou obytnou miestnosťou. Aj tie najmenšie, tzv. panelákové kúpeľne, menia svoju tvár a všade tam, kde je to možné z hľadiska konštrukčného i statického, búrame priečky a posúvame hranice hygienického jadra. Každodenný pobyt v miestnosti s vôňou mydla nám spríjemňuje nielen vkusné a estetické prostredie, ale predovšetkým jej pohodlné a funkčné zariadenie.
Kúpeľňa vybavená a zariadená kvalitnými materiálmi nie je lacná záležitosť. Aby spĺňala dokonale všetky funkčné požiadavky, musíme si uvedomiť najmä to, kto ju bude používať. V rodinnom dome si už v štádiu spracovania projektovej dokumentácie ujasníme, koľko kúpeľní bude slúžiť jeho obyvateľom. Musíme si uvedomiť, že inak vybavíme kúpeľňu pre starších ľudí alebo telesne postihnutého člena rodiny a iné nároky si vyžaduje zabezpečenie kúpeľne tam, kde sú v rodine malé deti. Starostlivo zvažujeme výber sanitárnych predmetov i doplnkov a praktických pomôcok.
Ponuka sanitárnej keramiky je rozsiahla - od jednoduchých, tradičných výrobkov až po vrcholné diela svetových dizajnérov. Rozdiel medzi nimi je nielen na pohľad, ale predovšetkým v cene. Pri výbere umývadla, vane, sprchovacieho kúta, WC či bidetu je rozhodujúci najmä celkový štýl stvárnenia interiéru. Iné zariaďovacie predmety zvolíme do kúpeľne napríklad pre dom v tzv. vidieckom štýle alebo pri rekonštrukcii chalupy a iné pre interiér zariadený v štýle high-tech materiálov. V každom prípade by však kúpeľňu mala charakterizovať účelnosť, celkové estetické stvárnenie prostredia, ľahká údržba a čistý vzhľad.
* Umývadlá
Dominantnou a najpoužívanejšou časťou kúpeľňového zariadenia je umývadlo. Ponuka keramických umývadiel umožňuje výber od obdĺžnikových, kruhových až po rohové tvary, od hranatých až po zaoblené výrobky v šírkach od 50 - 60 cm až po umývadlá a dvojumývadlá s odkladacou doskou. Hoci základnou farbou sanitárnej keramiky je biela, žiadané sú aj výrobky v odtieňoch béžovej, ružovej, modrej, zelenej a sivej. Z technického hľadiska je potrebné osadiť na umývadlo batériu na prívod studenej a teplej vody, preto sa vyrábajú umývadlá s otvorom na pripevnenie stojankovej batérie. V prípade, ak osadíme vodovodnú batériu na stene, vyberieme si umývadlo bez otvoru. Voda odteká z umývadla potrubím so zápachovou uzávierkou hruškovitého tvaru alebo tvaru písmena U. Toto potrubie uschováme v keramickom stĺpiku alebo použijeme tzv. polnohu, ktorá je praktická z hľadiska udržiavania čistoty podlahy v miestnosti.
Okrem keramických umývadiel sú v ponuke aj plastové - laminátové alebo akrylátové výrobky. Dajú sa vhodne zabudovať do skrinkového nábytku, čím sa získa odkladací priestor pod umývadlom, alebo do keramickej či špeciálne upravenej drevenej dosky. Extravagantné antikorové umývadlá sú určené pre náročnejších zákazníkov a zaujímavo vyniknú v kombinácii so sklom. Bonbónikom v ponuke sú drevené umývadlá.
* Vane
Hitom posledného desaťročia sú plastové a akrylátové vane a zdá sa, že u nás vytlačili vane liatinové či oceľové smaltované. Kovové vane sú stabilnejšie, pevnejšie, rýchlejšie však odvádzajú teplo. Samostatne stojace liatinové či smaltované vane na nožičkách sú dielom zahraničných dizajnérov a u nás je ich použitie skôr ojedinelé. Obľube sa tešia plastové a akrylátové vane, ktoré sú teplé na dotyk, lepšie udržiavajú teplo a vyrábajú sa v rôznych veľkostiach a tvaroch - od plytkých sprchových vaničiek, cez obdĺžnikové až po rohové a kruhové vane. Typizované dĺžky klasických obdĺžnikových vaní sú 120, 140, 160, 170 cm so šírkou 60 cm. Módne rohové vane kladú veľké nároky na priestor a na dostupnosť povrchu pri čistení. Ďalším materiálom na výrobu vaní a ostatných sanitárnych predmetov je liaty alebo syntetický mramor, ktorý je napodobeninou prírodného kameňa s vysokým leskom. Výrobky sa vyznačujú rôznorodosťou sýtych farebných odtieňov a v rovnakej farbe sa vyrábajú aj sady kúpeľňových doplnkov.
Bezproblémové používanie vane zabezpečí jej stabilné osadenie na predpísanej konštrukcii. Odoberateľný obklad vane zo smaltovaného plechu alebo z plastu je praktický v prípade opráv, estetickejší je keramický obklad na tehlovom murive alebo sadrokartónových doskách. V mieste styku vane s obkladom použijeme špeciálny tmel, aby sme vylúčili riziko zatekania a presakovania vody.
Vaňa je síce dôležitým hygienickým bodom kúpeľne, rozšírila však svoje pôsobenie o relaxačno-rehabilitačnú funkciu. V súčasnosti sú dodávané zariadenia pre perličkové kúpele a hydromasáže od jednoduchších až po digitálne ovládané.
* Sprchovacie kúty a kabínky
Veľké kúpeľne poskytujú dostatok priestoru na umiestnenie vane i sprchovacieho kúta. Niekto uprednostňuje sprchovanie, iný hydromasážny kúpeľ. Minimálny pôdorysný rozmer sprchovacieho kútu je 80 x 80 cm, optimálny 90 x 90 cm. Do menších kúpeľní sú vhodné štvrťkruhové typy, naopak, vo veľkoryso riešených kúpeľniach vyniknú kompletne zariadené presklené kabínky s kruhovým pôdorysom.
Sprchové vaničky sa vyrábajú z rovnakých materiálov ako vane. Sprchové kabínky buď vytvárajú celý sprchový priestor a iba sa osadia k stene alebo do rohu miestnosti. Ďalšou z možností je sprchovací kút pozostávajúci z keramického obkladu stien okolo vaničky so vstupnými dverami. Otváracie alebo zásuvné dvere do sprchovacej kabíny sa vyrábajú zo skla a z plastu. Rozvod pre sprchovú batériu môže byť zabudovaný v konštrukcii kabíny alebo je vedený v stene. Pre dokonalé spojenie sprchovania ako očisty s relaxom a regeneráciou organizmu slúžia sprchové panely. Ručným alebo elektronickým ovládaním umožňujú využitie sprchových dýz, parného kúpeľa a pod.
* Záchodové misy
Záchodové misy umiestňujeme do samostatných dostatočne odvetraných miestností, alebo do kúpeľní spolu s ostatnými sanitárnymi predmetmi. V spoločenskej časti rodinných domov je vhodné počítať s priestorom pre jedno WC s menším umývadlom, ktoré bude slúžiť pre hostí. Ostatné kúpeľne v oddychovej zóne zariaďujeme v závislosti od počtu členov domácnosti, ich veku a nárokov. Z toho vyplýva dôležité rozhodnutie, či WC misu umiestnime v kúpeľni alebo samostatne. Záchodové misy sa vyrábajú z keramiky alebo z liateho mramoru. V ponuke je široký
sortiment rôznych tvarov a riešení WC. Záchody sú dodávané spolu s keramickou splachovacou nádržkou, tzv. kombinovaný záchod, alebo bez nej, tzv. záchodová misa. Nádržka na vodu môže byť umiestnená na stene alebo zabudovaná v stene. Ďalším variantom sú misy zavesené na stene, ktoré sú vybavené tlakovým ventilom, pričom voda tečie priamo do WC, prípadne nádržku zabudujeme do steny a splachovanie zabezpečuje ovládací panel. WC misa zavesená na stene obloženej keramickým obkladom pôsobí veľmi esteticky a je zároveň praktická z hľadiska hygienického. Nesmieme však zabudnúť na skutočnosť, že takýto záchod môžeme osadiť iba na nosnú stenu. V opačnom prípade musí byť na upevnenie použitá špeciálna konštrukcia, najlepšie ak je dodávaná výrobcom.
Neodmysliteľnou súčasťou všetkých záchodov je sedadlo. Záchodové sedadlá sa vyrábajú plastové alebo drevené. Rovnaká farba sedadla a záchodovej misy pôsobí decentne, kontrastná farba v priestore opticky vynikne.
* Bidety a pisoáre
Bidet prináša jednu z možností hygienickej očisty tela a závisí len od veľkorysého riešenia priestoru kúpeľne, či sa pre túto možnosť rozhodneme. Bidet môže byť umiestnený na stene alebo na zemi a je vybavený stojančekovou batériou s prívodom teplej a studenej vody. Úspornou alternatívou priestoru je tzv. sprchovací záchod. V mise je zabudované sprchovacie ramienko, ktoré sa stlačením tlačidla vysunie a privádza jemný teplý prúd vody a luxusnejšie varianty obsahujú i zabudovaný fén. V poslednom období do kúpeľní rodinných domov prenieslo i využitie pisoárov, predovšetkým zásluhou dostatočných priestorov a širokého výberu moderných tvarov a farieb, najmä zahraničnej produkcie. Sú dodávané spolu s poklopom.
Jednotlivé kusy sanitárneho zariadenia by mali pochádzať z jednej série od jedného výrobcu. Iba tak dosiahneme štýlovo a farebne jednoliaty celok určený na hygienu a regeneráciu tela i duše. *