
Krachujúci UPC pôsobí aj na Slovensku. Početnými akvizíciami menších káblových spoločností tu získal dominantné postavenie. Práve drahé nákupy konkurenčných firiem v Európe stoja za finančnými problémami celého koncernu. FOTO - TASR
Holandská firma si dlh, ktorý presahuje desať miliárd eur, spôsobila najmä viacerými akvizíciami a enormnými technologickými výdavkami na aktualizáciu a vybavenie káblových systémov po celej Európe. Firmu UnitedGlobalCom vlastní americká mediálna skupina Liberty Media magnáta Johna Maloneho.
UPC v správe pre burzovú komisiu píše, že skôr, ako by došlo k vyhláseniu bankrotu, firma sa pokúsi o zmrazenie dlhu. Minulý mesiac veriteľské banky odložili splátky dlhu UPC vo výške 3,3 miliardy dolárov do 12. septembra. Podľa analytikov nie je žiadnym prekvapením, že UPC zvažuje ochranu pred veriteľmi. Rokovania o reštrukturalizácii môžu prebiehať súčasne s právnym procesom podľa kapitoly 11 amerického zákona o bankrotoch.
UPC, ktorá prevádzkuje internet, káblové televízie a telekomunikačné služby v osemnástich krajinách, ešte pred polrokom chcela niekoľkomiliardový dlh z emisie podnikových dlhopisov a z nevyplatenia výnosov z prioritných akcií premietnuť do výšky svojho základného imania. Z veriteľov káblovej spoločnosti by sa tak stali jej akcionári. Cena akcií UPC na burze spadla za posledný rok a pol o 95 percent.
K prvému marcu sa spoločnosť dostala do platobnej neschopnosti, keď nemala na úhradu úrokov vlastníkov podnikových dlhopisov. Nasledovala krížová platobná neschopnosť (cross default) vo vzťahu k veriteľským bankám, od ktorých si UPC požičala viac ako štyri miliardy eur. Akcie UPC boli stiahnuté z parketu amsterdamskej burzy po tom, ako výška dlhov spoločnosti prevýšila hodnotu jej aktív.
Autor: tv