„Boli sme si pýtať vrecia pri hrádzi, kde stavali vojaci bariéru. Nedali nám. Volali sme do Starého Mesta, tam vraj tiež nemajú,“ povedala Katarína Bažalíková z predajne Trek Sport na Vajanského nábreží v Bratislave. Od vzdutého Dunaja ich delí len pás cesty a parčíka na nábreží. Na vlastné náklady pracovníci predajne utesnili izolačnou penou pivničné okienka.
Tiesňové linky bratislavského Starého Mesta a Karlovej Vsi včera celý deň zaznamenávali telefonáty obyvateľov. Dožadovali sa informácie, kde si môžu vyzdvihnúť vrecia s pieskom.
Pracovníčka nonstop linky Starého Mesta ich trpezlivo odkazovala na Povodie Dunaja. Na Povodí Dunaja už oveľa nervóznejší hlas odkazoval na číslo štábu Civilnej ochrany. Tam sa pátranie po vreciach skončilo - číslo bolo celý deň obsadené.
Podľa kompetentných je zabezpečovanie objektov vrecami s pieskom, izolačnými tmelmi alebo igelitom záležitosťou majiteľov. Úrady sa sústreďujú na ochranu hrádze.
„Keby došlo k vyliatiu Dunaja, účinnosť pieskových zábran pred dverami je prakticky nulová. Voda by do budovy vnikla inými cestami. Preto sa sústreďujeme na držanie ochrannej línie,“ hovorí starosta Starého Mesta Andrej Ďurkovský. Mestská časť tie vrecia, čo mala, poskytla Povodiu Dunaja.
„Je to vecou každého občana, aby si zabezpečil svoj majetok. Žiaľ, ľudia, mestá aj obce si to uvedomia, až keď majú vodu v baráku,“ hovorí Peter Minárik, námestník riaditeľa Povodia Dunaja. Ľudia to podľa neho nechápu - snažia sa predovšetkým zachraňovať svoj majetok. „Prišla za mnou jedna pani, s tým, že okamžite chce vrecia, lebo si chce ochrániť svoju kotolňu. Urazila sa, keď som jej povedal, že my chránime celé mesto a momentálne ma jej kotolňa vo vzťahu k Bratislave nezaujíma. Odporúčal som je ísť si vrece kúpiť,“ hovorí. „Vrecia sú vec mestskej časti alebo majiteľa objektu,“ povedal zástupca prednostu Krajského úradu Pavel Blažej. Povodňová komisia zabezpečuje ochranu koryta riek.
Aj podľa zákona o civilnej ochrane obyvateľstva štát nemôže chrániť každý súkromný objekt, každú firmu. „Musíme chrániť obyvateľstvo ako také. V prvom rade sa snažíme zabrániť, aby ľudia vôbec nepotrebovali vrecia - bránime Dunaju vyliať sa z koryta,“ hovorí Blažej.
Ak vodohospodári usúdia, že korytá riek sú dostatočne zabezpečené, zvyšné vrecia rozdajú občanom.