BRATISLAVA – Na obrane proti bratislavským povodniam pracujú policajti, hasiči, lekári, hydrológovia. Úloha politikov v súčasnej krízovej situácii je minimálna.
Velenie v povodí Dunaja má v rukách krajská protipovodňová komisia. Rozhodnutia prijíma komisia ako kolektív, konečné slovo má prednosta Krajského úradu Branislav Longauer.
Keby uprostred noci nastala kritická situáciu, mesto potrebuje človeka, ktorý môže sám vydať zásadné rozhodnutie, napríklad nariadiť evakuáciu. „Určite bude diskutovať so mnou,“ „ale nebude zvolávať komisiu.“
Ako rýchlo sa stihne rozhodnúť? Stačí mu pár telefonátov s kľúčovými ľuďmi. „Hodina stačí na to, aby ste si spojili šesť informácií a vedeli sa rozhodnúť,“ hovorí jeho zástupca Pavel Blažej. Potrebuje zavolať do Povodia Dunaja či veliteľom štátnej polície. „Lebo vydať rozkaz, ktorý sa nedá vykonať, je zbytočné.“
Longauerov príkaz sa potom dostáva na operačný štáb, ktorý „zabezpečuje realizáciu“. V teréne sú ľudia - tzv. kontaktné osoby. Oni potom riadia samotnú operáciu.
Zasadnutia komisie sú väčšinou trikrát za deň: ráno, poobede a večer. „Musíte dostať všetky nitky do jedného centra.“
Mimoriadnu situáciu vyhlasuje krajský prednosta, teda úradník štátnej správy. Stupne povodňovej aktivity takisto vyhlasuje krajská povodňová komisia na návrh Povodia Dunaja.
Členmi komisie sú krajskí velitelia polície, hasičov, zástupcovia hygienikov, veterinárov, samosprávy, Červeného kríža, dopravného podniku, zástupca armády a ďalší odborníci.
Ak by hrozilo, že situácia sa týka viacerých krajov, velenie prevezme ústredná protipovodňová komisia
Jej predsedom je minister pôdohospodárstva Koncoš, podpredsedom minister vnútra. Jej zloženie kopíruje zloženie nižších komisií. „Ústredná komisia nastupuje, keď problémy presiahnu schopnosti jedného kraja ich riešiť,“ hovorí Blažej.
Predseda vlády ako najvyšší úradník exekutívy má právo zasiahnuť aj do rozhodnutí komisií. „Ak by sa napríklad komisia dohodla na nejakom veľmi drahom opatrení - napríklad že okolo Dunaja postavíme dvojmetrové hrádze - predseda vlády po konzultáciách s ministrom financií ho môže zrušiť,“ hovorí vedúci odboru Civilnej ochrany krajského úradu Sandtner.
Rola prezidenta v krízových situáciách je len symbolická - prezident by mal byť najmä morálnou oporou.
(mar, miš)