
ÚSTÍ NAD LABEM, MĚLNÍK, PLZEŇ - Nebezpečná situácia, ktorú spôsobujú rieky v severnom Česku, trvá. Hladina Labe by mala stúpnuť zajtra až na 12,5 metra. Povodeň si vyžiadala 11. ľudský život. Zahynul muž, ktorý nepočúvol pokyn a nevzdialil sa od miesta, na ktorom odstreľovali loď, ktorá sa odtrhla a nekontrolovane plávala po rieke. Prvý odhad materiálnych škôd hovorí o 64 miliardách.
Hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc požiadal armádu o tanky, ktoré by pomohli s ukotvením lodí na rozvodnenej Labe. Na rieke sa odtrhlo 12 lodí. Krajský krízový štáb eviduje 118 zakotvených lodí v rôznych prístavoch. V stredu večer sa uvoľnilo sedem nákladných lodí - čerpadiel v Roudnici nad Labem na Litoměřicku. Na jednej bola trojčlenná posádka, ktorá sa márne pokúšala plavidlá zachytiť. Loď naloženú kamením odstrelili príslušníci útvaru rýchleho nasadenia. Poškodené nákladné plavidlo so 600 tonami semien repky plávalo bez kontroly smerom k nemeckým hraniciam.
Železničný most cez Labe, ktorý je jedinou spojnicou medzi centrom Ústí nad Labem a jeho mestskou časťou Střekov, by mal zostať prejazdný aj pri očakávanej kulminácii hladiny na 12,5 metra. Včera bola voda o dva metre nižšie.
Na Mělnicku ničí ľudské obydlia s obrovskou silou Labe aj Vltava - z tejto oblasti sa stalo obrovské zatopené jazero. Počet zrútených domov sa zvyšoval v menších zaplavených dedinách. Prednosta Mělnicka Miroslav Neumann sa obáva, že po opadnutí vody čaká demolácia na ďalšie domy. Problémom malých dedín boli ľudia, ktorí odmietali evakuáciu alebo sa utajovali. Nad územím preto stále lietal vrtuľník a zachraňoval životy. Medzi ľuďmi, ktorí sa utajujú a v poslednej chvíli žiadali o záchranu, boli napríklad aj ukrajinskí robotníci.
Ostrovom uprostred rozbúreného živlu sa včera stal Terezín na Litoměřicku. „V obci zatiaľ nie je voda a snáď ani nebude, ale všade je rozliata Ohře,“ povedala starostka Růžena Čechová. Vodu pred obcou zadržala sústava hradieb, prenikla ale do neďalekej terezínskej Malej pevnosti. Zatopila tiež Národný cintorín a ďalšie objekty židovského geta.
Situácia na hornom toku Vltavy sa pozvoľna zlepšovala. Historické centrum Českého Krumlova však bolo ešte včera zatopené. Škody sú obrovské: spomeňme Písek ležiaci na Otave, ktorý je prítokom Vltavy. Škody starosta odhadol na 250 miliónov korún, poškodená je známa pamiatka - kamenný most z konca 13. storočia. Most prišiel o sochu, zábradlie a dlažbu. Zratúvať škody začala aj Plzeň - hejtman hovorí o niekoľkých miliardách.
Zlepšila sa aj situácia na Morave. Hladina rieky Dyje klesla a nepredpokladal sa ďalší vzostup. V Znojme krízový štáb rozhodol, že sa viac než 5-tisíc na rýchlo evakuovaných ľudí môže vrátiť domov.