Po nedávnom odsúdení člena SS Antona Mallotha nemeckým súdom na doživotie za vraždu v terezínskom koncentračnom tábore sa mnohí Česi pýtajú, či budú spravodlivo potrestaní aj páchatelia zločinov komunizmu. Ich obete aj pravicoví politici si myslia, že dosiaľ zdráhavé súdy majú ešte možnosť napraviť doterajší prístup.
Dnes by sa mal začať proces s niekdajším prokurátorom a absolventom sovietskych spravodajských škôl Karlom Vašom. Štátna prokuratúra ho obviňuje z vraždy divízneho generála Heliodora Píku, ktorý bol v prvom veľkom vykonštruovanom procese odsúdený na smrť a v júni 1949 bol popravený. Píku vyslala v 40. rokoch exilová vláda do Moskvy, aby tam organizoval prvú československú vojenskú jednotku, ktorej napokon velil sovietsky agent Ludvík Svoboda. Píka bol údajne popravený preto, že veľa vedel o Čechoch a Slovákoch, ktorí spolupracovali zo Sovietmi. To bol aj prípad verejnosti nie príliš známeho Vaša, ktorého kariéra viedla zo sovietskych internačných táborov cez Svobodovu jednotku do tzv. obranného spravodajstva Bedřicha Reicina. V ňom sa podieľal na likvidácii nepohodlných osôb.
„Budete vypovedať tak, ako ja budem chcieť, inak sa nemusíte odtiaľto dostať. My mu tú slučku aj tak upletieme,“ vyhrážal sa prokurátor Vaš svedkovi počas procesu. Stíhaním Vaša sa zaoberá Úrad na dokumentáciu a vyšetrovanie zločinov komunizmu (ÚDV) od roku 1998. Prvé obvinenie zo zneužitia úradnej moci bolo neskôr kvalifikované ako vražda, a tak stíhanie nebolo zastavené z dôvodu premlčania.
Iný súd pred niekoľkými týždňami odročil na neurčito prípad mučiteľa väzňov Jaroslava Duba, keď jeho advokátka predložila zdravotné osvedčenie o nespôsobilosti zúčastniť sa na procese. Ani nenariadil previerku jeho zdravotného stavu. „Jeho obetí sa na zdravie nikto nepýtal,“ komentoval rozhodnutie politický väzeň Pravomil Reichl, ktorý napriek vážnemu zdravotnému stavu zbytočne priletel svedčiť až z amerického Oregonu. Z rovnakých dôvodov sa vlečie aj súd s vyšetrovateľom ŠtB a otcom vodcu českých komunistov Aloisom Grebeníčkom.
Zatiaľ sa však už pracuje na otvorení ďalšieho prípadu z 50. rokov. Niekdajší predseda vlády ČSSR Lubomír Štrougal má byť ešte tento mesiac obžalovaný, že ako minister vnútra bránil vyšetrovaniu troch vrážd. Skupina piatich dôstojníkov ŠtB v rokoch 1948 - 1949 brutálne zavraždila príslušníka londýnskeho protinacistického odboja Bedřicha Wiesnera, dôstojníka ŠtB Františka Novotného a člena Národnosocialistickej strany Petra Konečného. To, že ministerstvo spravodlivosti poznalo skutočnosti o týchto zločinoch, potvrdila aj inšpekcia. Štrougal napriek tomu ponechal v 60. rokoch ich organizátora Josef Bohuslava Šedivého vo vysokej funkcii na ministerstve.
Podľa denníka Zemské noviny štátne zastupiteľstvo plánuje ešte v júni znovu obžalovať aj bývalého generálneho tajomníka KSČ Miloša Jakeša, podpredsedu vlády ČSSR Jozefa Lenárta a bývalého šéfa Ústrednej rady odborov Karola Hoffmanna z vlastizrady, ktorej sa dopustili vo vyhlásení tzv. robotnícko-roľníckej vlády vydanom v prvých dňoch okupácie Sovietskou armádou v auguste 1968.
PRE SME MARTIN ČAREK, Praha