„Fond povzbudili výsledky slovenskej ekonomiky v podmienkach nepriaznivého vonkajšieho prostredia. (…) Má ale obavy o rastúci schodok bežného účtu, ktorý čiastočne povzbudzujú aj nadmieru vysoké štátne výdavky, a o riziká, ktoré z toho plynú pre ekonomiku,“ píše MMF v hodnotiacej správe, ktorú jeho výkonná rada schválila minulý týždeň.
Podľa fondu je pre udržateľný rast ekonomiky a deficitu bežného účtu podstatné urýchlené sprísnenie rozpočtovej politiky. Rada nalieha na slovenských predstaviteľov, aby použili všetky nevyhnutné prostriedky na splnenie cieľa udržať rozpočtový schodok do úrovne 4,5 percenta HDP. „V prípade pokračovania súčasných trendov by mohol deficit všeobecnej vlády prekročiť hranicu piatich percent,“ varuje fond.
Vláde odporúča viazať výdavky, pridať v realizácii reforiem zdravotníctva a penzijného systému, zmodernizovať samosprávu a verejnú správu a ozdraviť trh práce. Upozorňuje, že výdavky spojené s Európskou úniou a NATO dodržanie rozpočtových cieľov ešte sťažia.
Minister financií František Hajnovič nepokladá podľa agentúry TASR poslednú kritiku fondu za dramatickú: „Ide o známe konštatovanie MMF. Myslím si, že stále musíme brať do úvahy možnosť, že vláda bude schopná dosiahnuť pôvodný cieľ, to znamená 4,5 percenta HDP.“
Guvernér Národnej banky Slovenska Marián Jusko neverí, že by opatrenia na zníženie fiškálneho deficitu prijala ešte súčasná vláda.
Fond po prvý raz navrhol Slovensku, aby sa pokúsilo ujasniť si, kedy chce prijať euro.
Od začiatku tohto roka prišlo už niekoľko varovaní pred vysokým schodkom vo verejných financiách a na bežnom účte aj pred pomalou realizáciou viacerých reforiem. Viackrát vládu napomínal MMF a Svetová banka, Európska komisia, Organizácia pre hospodársku spoluprácu aj Európska banka pre obnovu a rozvoj.
JANA BRONDOŠOVÁ