BRATISLAVA – Od 1. septembra začnú v slovenskej justícii platiť nové právne úpravy, ktoré prísnejšie postihujú páchateľov a zároveň chránia obete domáceho násilia.
Jednou z najdôležitejších zmien bude, že ani pri vyšetrovaní priestupkov či trestných činov medzi blízkymi osobami nebude vyšetrovateľ vôbec potrebovať súhlas poškodeného na trestné stíhanie. Výsluch maloletého dieťaťa pri domácom násilí sa zaznamená na video, aby dieťa nemuselo byť opätovne vypočúvané, a tak stresované. Podstatou zmenou v Trestnom zákone je tiež zakotvenie princípu, že ak sa páchateľ dopustí trestného činu násilia proti jednotlivcovi, vydierania, znásilnenia, sexuálneho násilia a sexuálneho zneužívania voči blízkej a zverenej osobe, stihne ho prísnejší trest, ako keby tento čin spáchal voči cudzej osobe.
Zvýšila sa tiež celková sadzba za tieto trestné činy. Napríklad pri vydieraní sa trest zvýši z troch rokov na dva až osem, pri sexuálnom zneužívaní môže súd uložiť až desaťročný nepodmienečný trest. Za úmyselné utýranie blízkej alebo zverenej osoby na smrť hrozí vinníkovi trest od 12 do 15 rokov alebo až výnimočný trest. Nová úprava definuje existujúci trestný čin týrania blízkej a zverenej osoby, ktoré presne vymedzovalo čo možno považovať za trestný čin. Doterajšie formulácie v zákone totiž umožňovali telesné a iné tresty detí. (tasr)