Hasiči v spolupráci s firmou Čepro prečerpávali pohonné látky z benzínovej stanice vo Veselí nad Lužnicí na Táborsku, kde voda nadvihla podzemné nádrže. Ekologická havária podľa táborských hasičov nehrozí.
BRATISLAVA, KOMÁRNO – Na povodne doplatili aj firmy na brehoch Dunaja. Už včera sa škody počítali v stovkách miliónov, najviac postihnuté boli cesty. Na konečné vyčíslenie strát bude treba počkať, kým veľká voda opadne. Odborníci varujú, že straty budú vyššie, ako sa zdá v týchto dňoch.
Spoločnosť Slovenská plavba a prístavy už v pondelok začala sťahovať svoje lode zo zatopenej Viedne a v utorok doslova zachraňovala plavidlá okolo Bratislavy. „Zasadal krízový štáb. Lode sme do jedenástej večer stiahli do bratislavského prístavu, kde ich strážia remorkéry,“ povedal Ľuboš Smolec, šéf divízie riečnej dopravy.
Na voľnom toku Dunaja ostalo v Bratislave a okolí len jedno plavidlo. „Loď Ondava kotví na petržalskom brehu. Do prístavu sa nestihla dostať a tlačný remorkér sa už nezmestil pod most, aby jej pomohol,“ vysvetlil Smolec.
Na povodeň sa včera pripravovali aj v komárňanskom prístave. Opatrenia sú podobné ako v hlavnom meste. Príval vody tam prichádza obyčajne deň po Bratislave, no v Gabčíkove by ho mali stlmiť. Prístavy o žiadnych škodách zatiaľ nehovoria, drahá bola záchrana lodí. Smolec: „Niekedy sme museli na odvlečenie jednej lode poslať až dva remorkéry, taký silný bol prúd.“
Nepriame škody
Rafinéria Slovnaft stojí na periférii Bratislavy na ľavom brehu Dunaja. Medzi fabrikou a rozvodnenou riekou sú nízka hrádza a rovinatý pás lesa. Hoci Slovnaftu včera žiadne bezprostredné riziko nehrozilo, firma oznámila, že doplatí na nezjazdnosť ciest a železníc.
„Problémy čakáme pri odsune výrobkov, hlavne do Česka a Rakúska. Využívali sme aj dunajskú vodnú cestu, ale tá je už tiež nesplavná,“ povedal hovorca rafinérie Ľubomír Žitňan. Slovnaft včera aktivoval vlastnú protipovodňovú komisiu, ktorá spolupracuje s druhým bratislavským okresom.
V pohotovosti sú aj dispečeri Slovenského plynárenského priemyslu. „Zasadajú každé ráno, aby zhodnotili situáciu,“ prezradila hovorkyňa plynárov Dana Kršáková.
SPP zatiaľ vážnejšie škody nezaznamenal, no podľa Kršákovej sa „miestami vyskytli drobné podmočenia, obnaženia alebo zaliatia podporných konštrukcií plynovodov“. Na najkritickejších miestach v bratislavských štvrtiach Devín a Karlova Ves odpojili regulačné stanice od elektriny, dodávky plynu však zostali plynulé.
Najhoršie sú na tom cestári
Pred dvoma týždňami, po prvých lokálnych povodniach na východnom a strednom Slovensku, boli škody na cestách iba okolo troch miliónov korún. Veľká voda sa však odvtedy rozšírila do všetkých kútov Slovenska a spravila cestárom škodu okolo 150 miliónov.
Škody na bratislavských cestách ešte nie sú vyčíslené. „Doteraz povodne ničili cesty v osemnástich okresoch. Najviac okolo Banskej Bystrice, Dolného Kubína, Spišskej Novej Vsi či Liptovského Mikuláša. Mosty zatiaľ stoja. Či sú poškodené, zistíme, až keď hladina klesne,“ povedal Jozef Dieška zo Slovenskej správy ciest.
V povodí rieky Moravy na Záhorí zatiaľ žiadne škody nie sú. Včera popoludní však pre rastúce riziko uzavreli pontónový most medzi Moravským Sv. Jánom a rakúskou dedinkou Hohenau. Celkové povodňové škody na slovenských cestách mimo Bratislavy sa predbežne odhadujú na dvesto miliónov. (tv, tom)
Škody z povodní Škody, ktoré napácha povodeň, závisia od rozsahu zaplaveného územia a času, počas ktorého voda zostane mimo svojich korýt. Pri povodniach v roku 1999, ktoré zasiahli takmer tri stovky obcí, zaliali viac ako stotisíc hektárov pôdy a zničili desiatky kilometrov ciest, vznikli škody za takmer dve miliardy korún. Najväčšie straty hlásili poľnohospodári – zničenú úrodu, poškodené lesy a vodné toky – spolu za 880 miliónov. Ľudia, ktorým voda zobrala domy, alebo zničila majetok, stratili viac ako 200 miliónov a obce približne rovnako.
Podniky utrpia najprv poškodením strojov a objektov. Rovnako veľké škody im môže spôsobiť prerušenie výroby, zrušenie alebo oneskorenie dohodnutých kontraktov.
Aké škody spôsobujú povodne?
elektrina
výpadok trafostaníc, pretrhané drôty, spadnuté stĺpy
podniky
voda v areáli podniku, zaplavené stroje, poškodené elektroinštalácie, prerušenie výroby, výpadok tržieb, oneskorenie dohodnutých kontraktov
telefóny
zatopené ústredne, pretrhané drôty, prerušené dodávky elektriny
cesty, železnice, kanalizácie
podmyté cesty, poškodené alebo zrútené mosty, drevo a bahno na vozovkách, poškodené koľaje, meškanie spojov, upchaté kanalizácie
budovy
poškodenie majetku vnútri budov, zanesenie bahna, ohrozenie statiky, vlhkosť, hrozba zrútenia budov so slabými základmi
poľnohospodárstvo
úroda zničená vodou, utrhnuté svahy, podmáčaný terén, zdevastovaná krajina (jj)