
Včeravláda rozhodla, že minister financií Hajnovič (vľavo) musí nájsť peniaze na riešenie následkov povodní. Na snímke v rozhovore s ministrom zahraničných vecí Eduardom Kukanom. FOTO TASR - VLADIMÍR BENKO
BRATISLAVA – Premiér Mikuláš Dzurinda dal ministrovi financií úlohu nájsť peniaze na riešenie následkov povodní. Minister František Hajnovič však o uvoľnení presnej sumy ešte nechce hovoriť.
„Teraz je nesmierne dôležité, aby ľudia vedeli, že vieme zabezpečiť to najnutnejšie, a aby vedeli, že sa z toho nemusia dostávať sami,“ povedal premiér. Zatiaľ však nie je známa ani výška škôd. „Keď nemám konkrétny materiál, nemôžem hovoriť o konkrétnych sumách, ktoré treba uvoľniť,“ hovorí Hajnovič.
Hajnovič potvrdil informácie denníka SME, že vládna rezerva je vyčerpaná. Suma, ktorú môže štát okamžite použiť zo všeobecnej pokladničnej správy je podľa ministra približne 90 miliónov korún. „Ešte stále si myslím, že by mohli stačiť, ale ak sa stane to, čo v Čechách (…) asi nie,“ povedal. O možnostiach, ako získať ďalšie zdroje minister financií Hajnovič hovoriť nechcel, tvrdí, že je na to priskoro.
Výšku škôd sa vláda dozvie od Ústrednej protipovodňovej komisie, ktorá pracuje pod ministerstvom pôdohospodárstva. Obce by mali svoje odhady škôd nahlásiť už 23. augusta. Hlásenia sa potom budú preverovať a ministerstvo ich nakoniec zapracuje do materiálu pre vládu.
Vláda nemusí hradiť celú výšku škôd. Vypláca iba náhrady za zabezpečovacie a záchranné práce. Iné záväzky, ako napríklad zaplatenie strát občanom alebo obciam môže podľa Hajnoviča vláda prevziať podľa svojho uváženia. Vlani uvoľnila 57,1 milióna na záchranné a 32,1 milióna na zabezpečovacie práce.
Systémovým riešením každoročných problémov s povodňami má byť program protipovodňovej ochrany, ktorý vláda prijala už v roku 2000. Uskutočňovať sa bude do roku 2010 a podľa ministra pôdohospodárstva Pavla Koncoša si vyžiada približne 18 miliárd korún. Projekt mešká najmä pre peniaze. Prispieva naň aj Rozvojová banka Rady Európy.
V prvej etape zatiaľ napríklad upravovali tok rieky Moravy, pracovalo sa i vo Východoslovenskej nížine. Zatiaľ sa preinvestovalo 951 miliónov korún. Rada Európy poskytla 506 miliónov, slovenská vláda 246, Slovenský vodohospodársky podnik 158,6 a 40,2 milióna dal ešte počas fungovania účelových fondov Štátny fond vodného hospodárstva. Celkové náklady prvej etapy presahujú 2,18 miliardy korún a má sa uzavrieť v septembri.