Veľká voda v Českej republike toho vyplavila veľa. Haraburdy aj silné ľudské príbehy. Preverila, ako sú na extrémne situácie pripravení záchranári a vláda. A dala novinárom v uhorkovej sezóne skutočne zmysluplnú prácu informovať, a pomáhať tak občanom v krízovej situácii.
Ľudia sa až na malé výnimky správajú ohľaduplne. Pomáhajú si a pri plnení vriec s pieskom sa objavilo čosi také vzácne a prchavé, ako je pocit spolupatričnosti. Dokonca aj zlodeji si dali pohov, nekradol nikto - utorkové informácie o dvoch pokusoch o rabovanie v opustených obydliach v Prahe sa ukázali ako vymyslené.
Prvá skúška, ktorú skladá nový český vládny kabinet, vyzerá priam osudovo - hľadanie väčšiny v parlamente za programové vyhlásenie vlády bolo minulý týždeň dôležité, ale čo je to oproti vode z Vltavy v historickej budove Národného divadla?
Technokratický premiér Vladimír Špidla spolu s kľúčovými ministrami vnútra, obrany a dopravy zatiaľ obstál. Pokojne sa prihovára k občanom a napriek zúfalej situácii nevzniká na postihnutých miestach zbytočná panika. Štát zatiaľ stojí pri nich.
Profesionálny výkon podali redaktori Českej televízie. Diváci sa z nepretržitého vysielania dozvedeli najdôležitejšie informácie o rozsahu záplav. O tom, kam a ako sa dá cestovať, aké cesty je lepšie obísť, kde sa majú ľudia ohrození živlom zhromaždiť a kedy sa môže prívalová vlna dovaliť k ich domu. Dobré výkony podávali nielen skúsenejší pražskí redaktori, ale aj regionálni spravodajcovia, sprevádzajúci všetky rozvodnené toky.
Takto pracuje inštitúcia, ktorá nemá verejnoprávnosť len v názve. Zrejme mnoho slovenských koncesionárov si skúsilo márne predstaviť, že by v podobnej situácii pracovali rovnako aj v Slovenskej televízii.
Ešte niečo. Starosť a záujem svetových médií, politikov aj obyčajných ľudí o zatopenú Prahu ukázali, že je to mesto skutočne svetové. To Prahe zostane, aj keď sa veľká voda odvalí preč.