Na prvý pohľad je jasné, že rezervácia sa netopí v prosperite. Na lúkach sa pasie dvanásť bizónov, pár mužov debatuje pri obchode a benzínovej pumpe. Inak naozaj pusto a prázdno.
To by sa ale mohlo zmeniť ako mávnutím čarovného prútika. Nie tradičnou cestou výstavby kasína, ako sa to deje v iných indiánskych rezerváciách. Skôr priamym skokom z epochy bizónov k jadrovej energetike. Lepšie povedané, k jej koncovej, odpadovej fáze.
Leon Bear totiž navrhuje, aby sa údolie premenilo na dočasnú skládku jadrového odpadu z viac ako stovky atómových elektrární, ktoré ani po takmer polstoročí nevedia, kam s vyhorenými uránovými tyčami.
Bearov návrh je však v úplnom protiklade so všeobecným odmietaním jadrového odpadu. Jeho rádioaktivity, pretrvávajúcej desaťtisíc rokov, sa všetci obávajú.
Bear tvrdí, že skládka pod šírym nebom by bola dočasná, dokiaľ sa v roku 2010 neotvorí trvalá v Yucca Mountain v Nevade. Zákon o jej zriadení podpísal v júli prezident George Bush, ale Nevada sa chce odvolať. Preto sa utahské úrady obávajú, že by sa dočasné riešenie mohlo predĺžiť na dlhé roky.
Indiánsky náčelník však už v duchu vidí zdravotné stredisko, policajnú a hasičskú stanicu, kultúrne stredisko, dotácie na vysokoškolské štúdium a 30 či 40 nových pracovných miest, čo by vrátilo späť do údolia desiatky Gošatov, ktorí odišli za prácou.
Aby dodal návrhu pádnosť, Bear sa spojil so súkromnými spoločnosťami a rokuje s ministerstvom energetiky, ktoré v roku 1989 indiánskej rezervácii skládku prisľúbilo. Spolu s obchodnou stránkou veci sa snaží dať návrhu i duchovný rozmer: „Urán zobrali matke Zemi a teraz hľadá miesto na odpočinok. Sme služobníkmi planéty Zem, a kto by sa o ňu mal starať lepšie než Indiáni?“
I keď milióny dolárov za prenájom lákajú, uránový odpad vzbudzuje strach. „Pokiaľ sa do Údolia lebiek dostane len kúsok tej hmoty, bude tu mŕtvo,“ namieta náčelníkov bratranec Sammy Blackbear, ktorý požaduje zrušenie akéhokoľvek kontraktu.
Bearove nádeje môže pochovať terajšia úpenlivá snaha o zaistenie bezpečnosti. Skládka pod šírym nebom je vraj príliš veľkým lákadlom pre teroristov, pre ktorých je rádioaktívny odpad ľahko použiteľnou zbraňou. V Yucca Mountain budú barely s odpadom predsa len skryté v hlbokých skalných tuneloch. (čtk)